ABD, K.Irak'taki Alman askerlerine istihbarat desteği vermiyor

Telif hakkı AFP

ABD, Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde Kürt peşmerge güçlerini eğiten Alman askerleriyle istihbarat alanında yaptığı işbirliğini dondurdu.

Almanya’da yayınlanan Bild gazetesi, bu kararın bölgedeki Alman askerlerine yönelik saldırı tehdidini artırdığını yazdı.

Alman ordusu bir süreden beri Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı savaşacak peşmergeleri Alman silahları konusunda eğitiyor.

Alman Gizli Servisi Bundesnachrichtendienst (BND) bu operasyona katılan 100 Alman askerinin güvenliğini sağlamak için IŞİD militanlarının haberleşmesini ve hareketlerini izleyecek bir sistem kuruyor.

ABD cihazları teslim etmedi

Ancak BND’nin bu sistemde kullanmak üzere haftalar önce ABD’den sipariş ettiği ve yüksek teknolojiye sahip cihazlar hâlâ teslim edilmedi.

Bir BND görevlisi Bild gazetesine, durumu "rahatsızlık verici" olarak yorumlarken, Amerikan gizli servisi Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) bir görevlisi de, “Teslim edersek bu teknolojinin Almanya Parlamentosu'nun araştırma komisyonunda konu olmasından çekiniyoruz” dedi.

Amerikalı yetkili, "Bu risk sürdüğü sürece böyle hassas bir teknolojiyi Almanların kullanımına sunmak mümkün görünmüyor" şeklinde konuştu.

Almanya Parlamentosu'nun iki ülkenin gizli servislerinin işbirliğini inceleyen araştırma komisyonu son haftalarda birçok skandalı ortaya çıkarmıştı.

Komisyon son olarak, BND’nin ABD’nin isteği üzerine Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerini, Paris’teki Devlet Başkanlığı Sarayı’nı ve Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’nu dinlediğini tesbit etmiş ve hem Washington’u, hem de Berlin’deki hükümeti güç durumda bırakmıştı.

'Cihazlar hayati öneme sahip'

Araştırma Komisyonu’nun çalışması sırasında gizli kalması arzulanan bilgilerin sürekli kamuoyuna sızdığı gerekçesiyle şimdi ABD yetkililerinin, Almanya ile işbirliğini gözden geçirme kararı aldığı bildiriliyor.

Bu durum Erbil’deki Alman askerlerini zor durumda bıraktı.

Bir Alman güvenlik yetkilisi, Irak’taki operasyonda kullanılmak üzere talep edilen teknolojinin hayati önemi olduğunu söyledi.

Bu yetkiliye göre, Erbil’deki Alman askerleri "kör" olmuş durumda.

İlgili haberler