'Kaçak göçmenler Türkiye güzergahını kullanıyor'

Telif hakkı Getty Images
Image caption Yunanistan'ın Kos adası, Orta Doğu'dan göçmen akınına uğruyor.

Avrupa Birliği'nin sınırlarından sorumlu kurumu Frontex, Avrupa'ya ulaşmaya çalışan kaçak göçmenler arasında Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçenlerin sayısının, Libya'dan deniz yolculuğuna çıkanları aştığını bildirdi.

Frontex'e göre, bu yıl şimdiye kadar Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin sayısı 46 bin, Libya'dan İtalya'ya geçenlerin sayısı 43 bin oldu.

Göç güzergahındaki bu değişiklik eğiliminin Avrupalı liderlerin Libya'daki insan kaçakçılarına karşı önlemleri görüşmeye başlamasından daha önce başladığına dikkat çekildi.

Libya'daki kargaşa ve şiddet ortamının bunda etkisi olabileceği belirtiliyor.

Ege Denizi'ni geçmek de tehlikesiz olmamasına karşın, Malta ve İtalya'ya yapılan yolculuklar daha uzun ve tehlike daha büyük.

Geçen yıl hem Cezayir hem Mısır, Suriye vatandaşlarına vize uygulamaya başladı. Bu durum da Suriye'deki iç savaştan kaçanlar için yeni bir güçlük yarattı.

Frontex, Afrikalı göçmenler arasında da Libya güzergahından kaçınma eğilimi olduğunu, göçmenlerin İstanbul'a uçarak Türkiye üzerinden Yunanistan'a gittiğini belirtti.

Frontex'in başkanı Fabrice Leggeri, Fransız Les Echos gazetesine verdiği demeçte, "bu durum büyük bir ilgiyle izleniyor, çünkü göç yollarında değişikliğe işaret ediyor olabilir" dedi.

Leggeri, Libya yakınlarında askeri bir operasyon olursa, bunun da göç yollarını doğuya yönelteceğini söyledi.

2014'te Libya'dan Akdeniz'i geçen göçmen sayısı 171 bin olmuş, Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçenlerin sayısı ise 50 binin biraz üzerinde kalmıştı.