Diyarbakır: 'HDP artık Türkiye partisi olma yükünü sırtlandı'

Telif hakkı Reuters

HDP'nin seçim sonuçları Türkiye'de olduğu gibi bölge için de sürpriz oldu. Cuma günü HDP mitinginde patlayan bombalar Diyarbakır'ı mateme büründürdü. Fakat seçim sonuçları biraz da olsa bu havayı dağıttı ve Pazar akşamı şehrin her tarafında HDP'nin başarısı büyük bir sevinçle kutlandı.

HDP'nin bölge dışında da oy oranını yükseltmesi Diyarbakır'da nasıl karşılanıyor? Çözüm sürecinin akıbeti ne olacak? AKP bölgede neden oy kaybetti? Ufukta bir koalisyon hükümeti beklentisi var mı? Erken seçim bekleniyor mu? Bu soruları Diyarbakır sakinlerine sordum.

Hayri Narin, serbest meslek sahibi.

Bağlar ilçesinden. Seçimde HDP için çok iyi bir sonuç çıktığını söyleyen Narin, oyunu HDP'ye verdiğini söyledi. "Bu sonucu bekliyordum. Partinin çalışması ve Demirtaş faktörü etkendi. Erdoğan'ın son dönem açıklamaları tekçi ve herkesi azarlayan üslubu itici oldu."

HDP'nin ilk defa bölge dışına çıkmasının çok iyi olduğunu ama HDP'nin bunu iyi değerlendirmesi gerektigini söyleyen Hayri Narin, çözüm sürecinin devam etmesi konusunda beklentinin yüksek olduğunu söyledi.

"Bir daha çatışma süreci olmamalı. Kesin barış sağlanmalı. HDP ve AKP bu sorunu çözer ama koalisyon yapacakalarını beklemiyorum. Barış için hangi parti dışardan destek verse HDP onu dikkate almalı. MHP ve CHP de bu sorunu biliyor ve sorunun çözümünde onlara da görev düşüyor."

Telif hakkı AFP

Hayri Narin, Cumhurbaşkanı'nın üslubu, HDP'ye yapılan saldırılar, bölgede AKP'ye oy veren insanların oylarını HDP'ye yönlendirdiğini soyleyerek çevresinden AKP'ye oy veren birçok kişinin bu sefer bu seçimde HDP'ye oy verdiğini belirtti. En önemli konunun barışın sağlanması olduğunu ifade eden Narin, "HDP bu emanet oyları kalıcılaştırmalı" diyor.

'Barış süreci devam etmeli'

Şerif Demir, işçi emeklisi.

Milletin kendi aklıyla hareket ettiğini, Kürtler bir isterken iki aldığını söyledi.

"Barış süreci devam etmeli" diyen Demir, kimsenin Kürtlerle koalisyon yapmak istemeyecegini düşünüyor.

Ömer Günçelik ise öğrenci.

Telif hakkı HATICE KAMER

HDP'nin barajı geçeceğine inandığını ama yüzde 13 beklemediğini söylüyor.

Mitingdeki patlayan bombaların etkili olduğunu ama asıl etkinin HDP'nin o patlama sırasında gösterdiği sağduyulu tavrın belirleyici olduğunu söyledi.

"AKP bölgede iyi oy alıyordu ama hem çözüm süreci hem halktan uzaklaşması bence oylarını düşürdü" diyor.

HDP'nin kurulacak hükümette yer alması gerektiğini belirten genç "Batı'da bize terörist diyorlar, belki Kürtlerin hükümette yer alması bu önyargının değişmesine yardımcı olabilir" diyerek erken seçim beklemediğini söylüyor.

'Kürt sorunu yok, sözü ters tepti'

Haci Kurt, esnaf. Hüda Par'a oy verdiğini söylüyor.

HDP'nin aldığı sonucun sürpriz olduğunu, Erdoğan'ın sürekli sahada olması ve 'Kürt sorunu yok' demesiyle tüm Türkiye'de ters tepki yaptığını savunuyor.

Ülke genelinde AKP'nin 3,5 milyon oy kaybı yaşadığını belirten Kurt, HDP'nin 'Barajı geçmesek Kobani olaylarından da kötü şeylerin yaşanacak' açıklamalarının insanları tedirgin ettiğini söyledi.

Telif hakkı EPA

Sonucun çok sürpriz olduğunu belirten Kurt, " AKP ya HDP, ya da CHP ile koalisyon yapacak ya da mecbur erken seçim" diyerek parti liderlerinin açıklamalarının erken seçimi gösterdiğini söyledi.

HDP'nin artık bölge değil Türkiye partisi olma yükünü sırtladığını belirten esnaf, artık sadece Kürt sorunuyla değil sosyal, ekonomik sorunların çözümü için de harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.

Halkın aslında AKP'ye tepki gösterdiğini söyleyen Kurt, "AKP'nin adaylarının profili ortada. Halkın isteklerini ihtiyaçlarını bilen adayları sona koydular. Halk aslında sandıkta AKP'yi cezalandırdı" yorumunu yapıyor.

"Bir Hüda Par taraftarı olarak HDP'den toplumu terörize etmeden, korkutmadan, her kesimden insana eşit mesafede durarak siyaset yapmasını beklerim."

İlgili haberler