HDP barajı aştı, AKP'nin tek parti iktidarı sona erdi

Telif hakkı Rengin Arslan

Türkiye'de dün yapılan genel seçimlerde HDP'nin barajı yüzde 13 oy alarak aşmasıyla, AKP'nin 13 yıllık tek parti iktidarı sona erdi. HDP ve MHP liderleri seçim sonuçlarının belli olmasının ardından AKP ile koalisyona kapıyı kapadı.

Seçimlerin resmi olmayan sonuçları ve partilerin çıkardıkları milletvekili sayıları şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) % 40,81 - 258 milletvekili

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) % 25,00 - 132 milletvekili

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) % 16,33 - 81 milletvekili

Halkların Demokratik Partisi (HDP) % 13,07 - 79 milletvekili

Diğer partiler % 4,79

Davutoğlu: AK Parti bu seçimin galibidir

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından partisinin genel merkezinin balkonundan destekçilerine hitap etti.

Telif hakkı Reuters

Ahmet Davutoğlu, "AK Parti bu seçimin galibidir ve birincisidir. AK Parti 76 ilde milletvekili çıkardı, 56 ilde ve altı bölgede birinci parti oldu. Bu seçim gösterdi ki, Türkiye'nin omurgası AK Parti'dir" dedi.

Davutoğlu, özellikle CHP'ye seslenerek "Kimse kaybettiği seçimden zafer kazanmasın" diye konuştu.

BBC Türkçe'ye konuşan, 24. dönem AKP milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise partisinin bu tabloyu hak etmediğini söyledi.

Türkiye’nin uzun süre koalisyonlarla çalkalanacak bir sürece ve kaosa gireceğini ifade eden Kuzu, "Bu tablodan hükümet çıkmaz. Koalisyon bile çıkmaz. Erken seçim kaçınılmaz gözüküyor" dedi.

Kılıçdaroğlu: Baskıcı dönemi sona erdirdik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti genel merkezinde yaptığı kısa açıklamada, demokratik yollarla baskıcı bir dönemi sona erdirdiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, Demokrasi kazandı, Türkiye kazandı" dedi.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Daha sonra partisi adına daha ayrıntılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç da AKP iktidarının sona erdiğini vurguladı.

"Seçimin asıl galibi Türkiye'dir, asıl kaybedeni Erdoğan'dır" diyen Koç, liderleri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimlerden sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline geldiğini savundu.

BBC Türkçe'ye konuşan 24. dönem CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da seçim sonuçları ile ilgili olarak, "Bu seçimlerin en önemli sonucu demokrasidir. Başkanlık ve diktatörlük gündemden düşmüş oldu. Birilerinin istediği başkanlık sisteminin gerçekleşmeyeceği, halkın demokrasi istediği ortaya kondu" yorumunu yaptı.

Bahçeli: AKP için sonun başlangıcı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Türkiye'de yeni bir siyaset tablosunun belirdiğini söyledi, "Bu AKP için sonun başlangıcıdır" dedi.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da eleştiren Bahçeli, Erdoğan'ın görevini inkar edercesine meydanlara çıktığını, "Türkiye'nin huzurunu kaçırdığını" belirtti.

"Bugün AKP kaybetmiş, Türkiye umutlanmıştır" diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milliyetçi irade TBMM'de etkin biçimde temsil edilecektir. Şunlarla şu koalisyon olsun diye bir dayatmada bulunmak doğru değildir. Bir koalisyona ihtiyaç varsa, bunun uyumlu bir koalisyon olması gerekir. Çözüm sürecinin bir kanadı 79 milletvekili ile Meclis'tedir. Birinci koalisyonun AKP ve HDP arasında olması gerekir. Bir dayatmaya başka partileri katmak siyasi ahlaksızlıktır."

"İkinci koalisyon modeli olarak AKP-CHP-HDP'yi bir araya getirebilirsiniz. Bu durumda MHP ana muhalefet partisi görevini üstlenmeye de hazırdır."

"Eğer bunların hiçbirinden sonuç alınamıyorsa, Türkiye'yi AKP'nin azınlığına bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. En erken seçim ne zamansa o zaman olsun."

BBC Türkçe'ye konuşan MHP Grup Başkanvekili ve 24. Dönem İzmir Milletvekili Oktay Vural ise tek başına iktidar olamayan AKP'nin önümüzdeki dönemde dağılacağını iddia etti.

Demirtaş: Başkanlık Sistemi tartışması bitti

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da meslektaşı Figen Yüksekdağ ile birlikte İstanbul'da yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin ezilenleri, yoksulları olarak, barıştan, özgürlükten, adaletten yana olanlar olarak muhteşem bir zafer ve başarı elde ettik" dedi.

Selahattin Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık HDP gerçek bir Türkiye partisidir. Türkiye HDP'dir. HDP Türkiye'dir. Bu zaferin büyün onurunu yaşamayı hak ediyoruz. Seçimin en önemli sonuçlarından biri de AKP'nin kibirli tavrıyla 'Kürt sorunu yoktur, müzakere yoktur' diyerek Türkiye'nin doğusunda sıfırlanmasıdır. Bize emaneten oy verenleri mahcup etmeyeceğiz. Söz vermiştik, biz içerden ya da dışardan AKP ile koalisyon yapmayacağız."

Demirtaş ayrıca seçim sonuçları ile Başkanlık Sistemi tartışmasının da ortadan kalktığını vurguladı.

"Barajı hep birlikte yıktık" diyen Yüksekdağ da, "Türkiye tek adam, tek parti sultasına mecbur edilmek istemiyor. Partimizin aldığı sonuç bunun göstergesi" diye konuştu.

Telif hakkı AFP

HDP, genel seçimlerde 26 ilden milletvekili çıkardı. Partinin çıkardığı milletvekillerinin illere görte dağılımı şöyle:

İstanbul 11, Diyarbakır 10, Van 7, Mardin ve Şanlıurfa 5, Şırnak ve Ağrı 4, Batman ve Hakkari 3; İzmir, Tunceli, Siirt, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kars, Adana, Mersin ve Iğdır 2; Ankara, Bursa, Erzurum, Bingöl, Ardahan, Adıyaman ve Antalya 1.

HDP’nin oylarını artırdığı illerden İzmir'den milletvekili seçilen Ertuğrul Kürkçü BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, "AKP'nin çözüm sürecini kendi iktidarının payandası olarak kullanması, süreci istismarı artık son bulacak" dedi.

Antalya'dan HDP milletvekili seçilen Saruhan Oluç da BBC Türkçe'ye, kendilerine verilen emanet oylar olduğunun da farkında olduklarını, "emanete hıyanet etmeyeceklerini" söyledi.

Meclisi Deniz Baykal açacak

TBMM'ye girecek milletvekillerinin belli olmasıyla, 25. dönemin açılışını yapacak milletvekili de belli oldu. CHP'nin 77 yaşındaki eski lideri Deniz Baykal, en yaşlı üye sıfatıyla, TBMM Başkanı olarak meclisi açacak.

Önce milletvekilleri yemin edecekler. Sonra Meclis Başkanlık Divanı kurulacak. Dolayısıyla yasama organı işlemeye başlayacak.

Meclis Başkanlık Divanı'nın kurulmasından itibaren 45 gün içinde yeni bir hükümet hükümet oluşturulamazsa, Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.

Genel seçimle ilgili gelişmeleri gün boyu aktardığımız Canlı Anlatım sayfamıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili haberler