İsveç'te 'Külkedisi' masalı: Saray'a garson gelin

Telif hakkı n

İsveç Prensi Carl Philip ve eski manken Sofia Hellqvist, Stockholm Kraliyet Sarayı'nda görkemli bir törenle evlendi.

Mankenlik yaptığı dönemde üstsüz pozlar veren 30 yaşındaki Hellqvist, bir yardım örgütünün kuruluşunda görev almadan önce yoga öğretmenliği yapıyordu.

36 yaşındaki Prens Carl Philip, tahtın üç numaralı varisi.

Telif hakkı n

Kamuoyu yoklamaları, kraliyet ailesine desteğin azaldığına işaret etmesine karşın, düğün nedeniyle sarayın önünde binlerce kişi toplandı.

Soylu olmayan Hellqvist'in nikahtan sonra prenses ünvanı kazanması kalabalık tarafından coşkuyla karşılandı.

Çift, nikah kıyıldıktan sonra kentin tarihi bölümünde, parke taşlı sokaklarda atlı arabayla halkı selamladı. Çiftin saraya dönüşünde 21 pare top atışı yapıldı.

Telif hakkı n

Düğüne aralarında Japonya Prensesi Takamado ve İngiltere Prensi Edward'ın da bulunduğu, çoğu Avrupa'daki kraliyet ailelerinin üyesi yaklaşık 550 kişi davet edildi.

Kilisedeki tören sırasında Cold Play'in "Fix You" şarkısı çalındı. Ayrıca İsveçli bir şarkıcı İsveç dilinde Rihanna'nın "Umbrella" şarkısını söyledi.

Telif hakkı n

Çiftin 2010'da bir restoranda tanıştıkları belirtiliyor.

Telif hakkı n

İsveç basını çiftin birlikteliği açıklandıktan sonra 2004'te bir erkek dergisine boa yılanıyla verdiği çıplak pozları dahil Hellqvist'in geçmişini 'didik didik etti'.

Telif hakkı n

Hellqvist bir yıl sonra, yarışmacıların lüks bir otelde, en uzun süre kalan kişi olmak için mücadele ettiği Paradise Hotel adlı bir reality şov'a katıldı. Hellqvist'in burada giydiği açık kıyafetler de eleştiri konusu oldu.

Telif hakkı n
Image caption İsveç Kralı 16'ncı Gustaf (solda) düğünde konuşma yaptı.

Sofia Hellqvist, medyanın ilgisi üzerine, bunların artık geçmişte kaldığını söyledi, "Hiç bir şeyden pişmanlık duymuyorum. O tecrübelerim sayesinde bugünkü ben oldum. Bugün aynı şeyleri yapmazdım" dedi.

Telif hakkı n

Kraliyet ailesinin Hellqvist'in geçmişinden rahatsız olduğu iddia ediliyordu.

Saray yeni prensesin yardım faaliyetlerini öne çıkardı.

Telif hakkı sweden2

Hellqvist, Güney Afrika'daki yoksul çocuklara yardım amaçlı bir derneğin kurucuları arasında yer aldı, bazı Afrika ülkelerinde gönüllü olarak çalıştı.

Telif hakkı n
Image caption Veliaht Prenses Victoria, Carl Philip'in ablası.

2005'te New York'ta muhasebe okuyan Hellqvist burada yoga öğretmenliği ve garsonluk yaptı.