YPG güçleri Tel Abyad'a girdi, IŞİD'in ikmal yolunu ele geçirdi

Telif hakkı Reuters

Suriye'nin Rakka vilayetine bağlı Tel Abyad kent merkezinde IŞİD ile YPG güçleri arasında şiddetli çatışmalar sürerken, Akçakale sınırı sığınmacılara yeniden açıldı. IŞİD'e karşı savaşan YPG güçleri de Tal Abyad'a girdi.

YPG, Tel Abyad'ı Rakka'ya bağlayan ve IŞİD'in hayati önemde olan bir ikmal yolunu da kesti.

Tel Abyad'da olan YPG Komutanı Hüseyin Koçer, BBC Türkçe'ye açıklamasında kent merkezinde iki mahalleyi ele geçirdiklerini belirterek, IŞİD'in kentin bir sürü yerinde bombalı ve mayınlı tuzaklar kurduğunu söyledi.

YPG güçlerinin dün akşam saatlerinde Tel Abyad kent merkezine kentin doğu tarafından girdiği, YPG'nin de içerisinde olduğu Burkan El Fırat Güçlerinin de Kobani tarafından kent merkezine 5 kilometre yaklaştığı bildirildi. Çatışmalar nedeniyle sivillerin tehlikede olduğu öğrenildi.

Tel Abyad, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesiyle sınır komşusu. Her iki ilçede oturanların birbiriyle akrabalık bağları bulunuyor.

BBC Türkçe'ye konuşan Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, "Tel Abyad kent merkezini koalisyon uçakları bombalıyor. İnsanlar IŞİD'in olduğu bölgeden geçmek istemiyorlar korkuyorlar. IŞİD sınır kapısından kimsenin Türkiye'ye gelmesine izin vermiyor" dedi.

Gün içinde ise Akçakale sınırının açılmasıyla, Türkiye'ye geçişler başladı.

Ayhan, "Tel Abyad kent merkezinin 30 bin nüfusu var. Köyleriyle birlikte Tel Abyad'ın nüfusu 150 bindir. Şu ana kadar Türkiye'ye gelen insan sayısı 40 bin. Tel Abyad nüfusunun yarısı daha kentte duruyor. Siviller tehlikede. Tel Abyad'dan gelenler akrabası olanlar akrabalarının yanında kalıyor olmayanlar ise çadır kentlere yerleştiriliyor" dedi.

YPG komutanı: 'IŞİD üyeleri Türkiye'ye kaçıyor'

Çatışmalarla ilgili BBC Türkçe Servisi'ne konuşan ve Tel Abyad'daki YPG operasyonunu yöneten YPG komutanlarından Hüseyin Koçer, "Şimdi Tel Abyad'dayız. Kentin doğusundan dün akşam girdik. Tel Abyad'ın IŞİD ile şiddetli çatışmalarımız devam ediyor. İki mahalleyi IŞİD'den aldık. Kentin ne kadarının elimizde olduğu konusunda net bir rakam veremem ama kentin çevresi bizim elimizde" diye konuştu.

Telif hakkı AFP

Koçer, "Kent merkezini kuşattık. Çıkan çatışmalarda bazı IŞİD üyelerini öldürdük 3 IŞİD üyesini de sağ yakaladık. Bazı IŞİD üyeleri de Türkiye'ye kaçıyor. Kent merkezini Doğu, Batı ve Güney'den kuşattığımız için IŞİD bir tek Türkiye'ye kaçabiliyor. Savaş ortamı olduğundan kentte sivil insan var mı yok mu veya kent merkezinde ne kadar IŞİD üyesi var bilemiyoruz" dedi.

'IŞİD'in kent merkezinin çoğu yerinde mayın ve bombalar yerleştirdiğini' belirten Koçer, koalisyon uçaklarının bombardımanıyla eşgüdümlü ilerlediklerini kaydetti.

Tel Abyad'ın stratejik önemi

YPG'nin Tel Abyad'daki operasyonunu yöneten Koçer, ilçenin IŞİD ve YPG için stratejik önemini şu sözlerle ifade etti:

"IŞİD, Örgüt için çok önemli bir yer. Avrupa'dan ve diğer ülkelerden IŞİD'e katılmak isteyenler Türkiye'den gelip Tel Abyad'a geçiyorlar. Tel Abyad'ı aldığımızda başka ülkelerden IŞİD'e katılımları engellemiş oluruz. Bizim için de Tel Abyad çok önemli ve stratejik bir yerdir. Cizir ile Kobani kantonu arasında bulunuyor. Bu kentin alınmasıyla iki kantonun birleşmesi önemini taşıyor. Tel Abyad alınırsa Kobani üzerindeki abluka kaldırılmış olacak Kobani'nin birçok ihtiyacı Cizir bölgesinden karşılanacak."

Telif hakkı AP

BBC Türkçe Servisi'ne konuşan Burkan El Fırat Güçleri Sözcüsü Şerwan Derviş ise duruma ilişkin şunları söyledi: "Tel Abyad'a Güneyden girmeye çalışıyoruz. Diğer bir gücümüz de Batı tarafından kente girmeye çalışıyor. Şimdi kent merkeziyle aramızda 6 kilometre kaldı. Son 2 günde 40 köyü IŞİD'den aldık. Tel Abyad ile Eyn İsse kasabasının yolunu ele geçirdik. Güney tarafında halen bazı köyler IŞİD'in elinde onları da almayı hedefliyoruz. Bazı köylerde siviller var. O siviller bizi arıyorlar onları IŞİD'ten kurtarmamız için. Sivillere zarar gelmemesi için hassas davranıyoruz."

Arap, Türkmen ve Kürtlerin yaşadığı Rakka'ya bağlıTel Abyad kenti 2012 yılının sonlarına doğru Özgür Suriye Ordusu'na bağlı grupların eline geçmişti.

İlçe, 2013'te ise El Kaide'yle bağlantılı El Nusra Cephesi'ne geçmiş, ardından IŞİD burada hakimiyeti sağlamıştı.

Sınır kapısı olması ve PYD'nin denetimindeki Kobani ile Cizir Kantonu arasında bulunmasıyla nedeniyle Tel Abyad IŞİD için stratejik bir öneme sahip.

İlgili haberler