'Siyah taklidi yapan' aktivist: Kendimi siyah sayıyorum

Telif hakkı AP

Amerika Birleşik Devletleri'nde "siyah taklidi" yaptığı haberleri üzerine başkanlığını yaptığı kuruluştan istifa eden Rachel Dolezal adlı kadın, "Kendimi siyah sayıyorum" dedi.

Dolezal, Afrika kökenli Amerikalıların haklarını korumaya odaklanan, ırkçılıkla mücadele örgütü NAACP'nin başkanıydı.

Rachel Dolezal NBC televizyonuna açıklamasında, "Kendimi siyah olarak tanımlıyorum. Beş yaşında bile kendi resmimi yaparken, tenimi şeftali rengi değil, kahverengi pastelle boyardım" dedi.

Programdan bir kaç saat önce annesi Rutheanne Dolezal, BBC'ye açıklamasında kızının "gerçeklerle bağını kopardığını" söyledi.

Telif hakkı Reproducao

Rutheanne Dolezal, kızının büyük ölçüde beyaz olduğunu, çok uzak akrabaları arasında yerli Amerikalıların bulunduğunu ancak siyahlarla hiçbir bağı olmadığını belirtti.

Anne ve babası, Dolezal'ın açık tenli, sarı saçlı çocukluk fotoğraflarını yayımlamıştı. Annesi, dört siyah çocuğu evlatlık edinmelerinin ardından kızlarının ten rengini ve kimliğini gizlemeye başladığını söylemişti.

Bu olay ABD'de "ırk değiştirme" tartışmaları başlatmıştı.

Telif hakkı Reuters

37 yaşındaki Dolezal istifa mektubunda "ırkçılık ve sosyal adalet mücadelesinin devam edeceğini" söyledi.

Kadın aktivist yıllarca kendini "siyah" olarak tanıtmış, ağırlığı beyaz olan toplumda ırkçılığa uğradığını ifade etmişti.

Geleneksel olarak siyahların devam ettiği Howard Üniversitesi'nden mezun olan Dolezal, 2002'de de bir beyaz olarak kendisine ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla okula dava açmıştı.

Dolezal'ın kocası siyah.