El Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki lideri El Vuheyşi öldürüldü

Telif hakkı AP

El Kaide örgütünün Arap Yarımadası'ndaki kolunun lideri Nasir El Vuheyşi, ABD'nin Yemen'de bir insansız hava aracı (İHA) ile düzenlediği saldırıda öldürüldü.

Örgüt haberi internet üzerinden yaptığı bir açıklama ile duyurdu.

Açıklamada ABD'nin saldırısında, El Vuheyşi'nin "mücahit iki kardeşi" ile birlikte hayatını kaybettiği belirtildi.

El Vuheyşi'nin ayrıca El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin yardımcısı ve örgütün 2 numaralı ismi olduğu, bir dönem El Kaide'nin eski lideri Usame Bin Ladin'in de sekreterliğini yaptığı bildiriliyor.

Arap Yarımadasında El Kaide, 2009 yılında örgütün Yemen ve Suudi Arabistan'daki kollarının birleşmesiyle oluşturulmuş, El Vuheyşi de grubun lideri olmuştu.

Yemen medyasında daha önce saldırının Cuma günü ülkenin güneyindeki liman kenti Mukalla'da düzenlendiğine dair haberler yayımlanmıştı.

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri ise haberle ilgili yorum yapmayacaklarını açıkladı.

Daha önce Amerikan Adalet Bakanlığı ise El Vuheyşi'nin adalet önüne çıkarılmasına yardımcı olacak kişiye 10 milyon dolar ödül verileceğini açıklamıştı.

Yeni lider Kasım El Raymi

El Kaide'nin Yemen'deki kolunun yeni lideri, El Vuheyşi'nin yardımcısı Kasım El Raymi oldu.

Örgütün Yemen'deki kolu daha önce ABD hedeflerine yönelik çok sayıda saldırı düzenlemişti. Saldırı girişimleri arasında ise 2009 yılında bir kişinin iç çamaşırına yerleştirilecek bomba ile bir Amerikan yolcu uçağını düşürme teşebbüsü de vardı. Bomba havaalanında tespit edilmiş, saldırı önlenmişti.

El Kaide'nin Yemen'deki kolu ülkede son dönemde, başkent Sana'yı ele geçiren isyancı Şii Husiler ile de savaşıyor.

İlgili haberler