Mısır'da Mursi'ye verilen idam cezası onaylandı

Telif hakkı AFP

Kahire Ceza Mahkemesi, 3 Temmuz 2013'te askeri darbeyle devrilen eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında "cezaevi baskınları" davasında verilen idam cezasını onayladı.

İdama mahkum edilen 107 kişi arasında etkin din adamı Yusuf El Kardavi ve Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile hareketin kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi'nin genel sekreteri Essam El Erian da var.

Davada 20 kişi de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mısır'da bu ceza esasında 25 yıl hapis anlamına geliyor.

"Cezaevi baskınları" davasında idama mahkum edilen 107 kişiden 101'i gıyaplarında yargılanmışlardı.

Kahire Ceza Mahkemesi ise idam kararlarını, geçen ay yargıcın aynı yönde görüş bildirmesinin ardından Mısır Müftüsü'ne danışarak aldı.

Mahkemenin kararları temyize götürülebilecek.

Davada 106’sı firari ve 25’i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011’de dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, "11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmakla" suçlanmışlardı.

'Casusluk' davasından da müebbet

Mısır'ın demokratik bir seçimle göreve gelmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi bugün "Hamas, Hizbullah ve İsrail için casusluk yapmak" suçundan yargılandığı davada ise müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Devrik lider daha önce de, Cumhurbaşkanı olduğu dönemde bazı protestocuların gözaltına alınmaları ve işkenceye maruz kalmaları nedeniyle yargılandığı davada 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı ve halen bu cezasını çekiyor.

Müslüman Kardeşler ise daha önce Mursi'ye verilen 20 yıl hapis cezasını "utanç verici" olarak nitelendirmişti.

"Casusluk" davasında, Mursi dışında Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

16 sanığa verilan idam cezası ise onandı.

13'ü gıyaplarında yargılanan bu kişiler arasında yine Essam El Erian ve Said El Katatni de bulunuyor.

Sanıklar bu kararları da temyize götürebilecek.

Türkiye'den kınama

Türkiye de Mursi hakkında çıkan idam kararına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi'yle beraber 106 kişiye geçtiğimiz ay verilen idam cezalarının, 16 Haziran günü onanmasını şiddetle kınıyoruz" dendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla göreve getirilen Sayın Mursi'nin keyfi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılması, şüphesiz Mısır'ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır."

İlgili haberler