Müslüman Kardeşler'den ayaklanma çağrısı

Telif hakkı Reuters

Müslüman Kardeşler, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararının "yok hükmünde olduğunu" açıkladı ve halka ayaklanma çağrısı yaptı.

Müslüman Kardeşler Facebook üzerinden bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Müslüman Kardeşler, bu ulustaki onurlu insanları; idam cezaları, tutuklamalar, adam kaçırmalar ve kayıplara karşı gelecek Cuma günü yapılacak halk ayaklanmasına katılmaya çağırıyor".

Kahire Ceza Mahkemesi, 3 Temmuz 2013'te askeri darbeyle devrilen eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında "cezaevi baskınları" davasında verilen idam cezasını onaylamıştı.

İdama mahkum edilen 107 kişi arasında etkin din adamı Yusuf El Kardavi ve Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile hareketin kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi'nin genel sekreteri Essam El Erian da bulunuyor.

Davada 20 kişi de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mısır'da bu ceza esasında 25 yıl hapis anlamına geliyor.

"Cezaevi baskınları" davasında idama mahkum edilen 107 kişiden 101'i gıyaplarında yargılanmışlardı.

Kahire Ceza Mahkemesi ise idam kararlarını, geçen ay yargıcın aynı yönde görüş bildirmesinin ardından Mısır Müftüsü'ne danışarak aldı.

Mahkemenin kararları temyize götürülebilecek.

Davada 106'sı firari ve 25'i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011'de dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, "11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmakla" suçlanmışlardı.

İlgili haberler