ABD'de kilise saldırısı: Sanık Dylann Roof kim?

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde siyahların gittiği tarihi bir kilisede 9 kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırıyı düzenlemekle suçlanan Dylann Roof'a doğumgünü armağanı olarak bir silah verildiği ortaya çıktı.

21 yaşındaki sanığın amcası Carson Cowles, babasının Dylann Roof'a doğumgününde 45 kalibrelik bir tabanca armağan ettiğini anlattı.

Reuters ajansına konuşan Cowles, Dylann Roof'la Nisan ayındaki doğumgünü sırasında telefonla konuştuğunu ve sanığın kendisine dışarıda yeni silahı ile talim yaptığını söylediğini bildirdi.

Telif hakkı Reuters

Dylann Roof sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki bir fotoğrafında da üzerinde Güney Afrika ve Zimbabwe beyaz azınlıklar tarafından yönetilirken kullanılan bayraklarlarla bezeli bir ceketiyle görülüyor.

Dylann Roof'un Güney Carolina'daki 'beyaz ırk üstünlüğüne' inanan örgütlerden birine üye olup olmadığı ise açık değil.

Facebook sayfasına göre Roof, liseyi kilisenin bulunduğu Charleston kentinden otomobille iki saat uzaklıkta olan Lexington'da okumuş. Yaşadığı yer olarak da eyalet başkenti Columbia görülüyor.

'Durup dururken ırk ayrımından söz etti'

Annesi Amelia Roof'a ait cep telefonuna cevap veren bir kadın, Reuters ajansına "bu konuda asla mülakat vermeyeceklerini" söyledi.

Polis Dylann Roof'un kimliğini, kilisedeki güvenlik kameralarının çektiği görüntülerde zanlıyı tanıdıklarını söyleyenlerin ihbarı üzerine tespit etti.

Çocukluk arkadaşı Joey Meek, üzerindeki uzun kollu gri tişörtten Roof'u tanımış.

Telif hakkı Charleston Police Dept

Meek'in annesi Dylann Roof'un aynı tişörtle evlerine, oğluyla video oyunları oynamaya geldiğini anlatıyor.

Joey Meek de Associated Press ajansına, ortaokul arkadaşı olan Dylann Roof'la birkaç hafta önce yeniden karşılaşıp görüşmeye başladıklarını söyledi.

"Ortada hiçbirşey yokken ırk ayrımından bahsetmeye başladı. Siyahlarla beyazların ayrı yaşaması gerektiğini söyledi. Öyle olmaması gerektiğini söyledim ama, bunu konuşup durdu" diyor Meek.

'Ölmeniz gerek' demiş

Güney Carolina kayıtlarına göre Roof'un başı daha önce de polisle belaya girmiş. Uyuşturucu kullanmaktan hakkında dava açılmış ve bir yere izinsiz girdiği için tutuklanmış.

Kilise saldırısından kurtulanlardan biriyle görüşen Sylvia Johnson adındaki kadın ise NBC televizyonuna şunları anlattı:

"Saldırganın silahını beş kez doldurduğunu görmüş. 'Bunu yapmam lazım. Kadınlarımıza tecavüz ediyor, ülkemize el koyuyorsunuz. Ölmeniz gerek' demiş'.

ABD Adalet Bakanlığı saldırıyı nefret suçu olarak değerlendiriyor.

Telif hakkı Getty
Image caption Kilisenin önünde bir araya gelenler ölenler için dua etti.
Telif hakkı AFP
Image caption Kilisedeki saldırının kurbanları New York'ta yapılan ayin ve protestolarla da anıldı.

İlgili haberler