HDP: Sorumlu davranırız, hükümetsiz bırakmayız

Telif hakkı Sinan Onus

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, koalisyon pazarlıkları sırasında sorumlu bir siyaset izleyeceklerini, Türkiye'nin hükümetsiz kalmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Oluç, "Bugün, toplumun bize verdiği görevin güçlü bir demokratik muhalefet görevi olduğunu düşünüyoruz. Buna göre hazırlık yapıyoruz. 'Hiçbir koalisyon hükümeti ya da kombinasyonu bizi ilgilendirmez' gibi bir yaklaşımımız da yok. Sorumlu davranırız." dedi.

Genel siyasi yaklaşımlarıyla taban tabana zıt, hiçbir şekilde anlaşamayacakları konular olmadığı müddetçe "hiçbir şeye köstek olmayacaklarını" belirten Oluç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin hükümetsiz kalmasına, bir istikrarsızlığa ve kaosa yuvarlanmasına gözlerimizi kapayıp seyirci kalmayız. Ama şu anda Türkiye böyle bir durumda değil."

HDP, 7 Haziran'da yapılan genel seçimlerde MHP gibi 80 milletvekili çıkarmıştı.

'Seçim havasını aşamadılar'

Sorularımızı yanıtlayan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, adını vermeden, kendileri ile işbirliğini "kırmızı çizgi" olarak nitelendiren MHP'nin tutumunu eleştirdi.

MHP, HDP'nin içerden ya da dışardan desteklediği bir koalisyon formülüne karşı.

Telif hakkı AP

Saruhan Oluç'a göre bu tutumun nedenleri, "seçim havasını aşamamak" ve "demokratik siyasetin gereklerini tam olarak özümsememek".

TIKLAYIN - MHP: AKP'SİZ HÜKÜMET OLMAZ

Oluç, tüm eşitsizliklere rağmen demokratik yarış bir yapıldığını, Meclis'teki diğer tüm partiler gibi HDP'nin de meşru siyasi bir odak olarak TBMM'de yer almaya hak kazandığını söyledi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı, "AKP ile koalisyona yanaşır mısınız?" sorumuza ise "Bugün önümüze gelmiş böyle bir teklif yok, bizim bir hazırlığımız da yok. Dolayısıyla bunları şu anda tartışmak doğru olmaz" yanıtını verdi.

'CHP'nin sürece değinmemesi eksiklik'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada; CHP, MHP ve HDP'nin birlikte bir koalisyon kurması gerektiğini söylemiş" ve bu formülü "büyük buluşma" olarak nitelendirmişti.

TIKLAYIN: CHP: KÜRT SORUNU'NU MHP VE HDP'YLE ÇÖZEBİLİRİZ

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, CHP'nin bu tür önerileri önce diğer partilerle konuşup bir noktaya gelmesi gerektiğini söyledi.

Oluç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Pazartesi günü açıkladığı koalisyon ilkeleri arasında çözüm sürecine değinilmemesini ise eksiklik olarak gördüklerini belirtti.

Sürecin çok önemli olduğunu vurgulayan Oluç, Irak ve Suriye'deki çatışmalar da düşünüldüğünde bu sorunun artık sadece Türkiye'nin iç meselesi olmadığını vurguladı.

Telif hakkı ALPER BALLI

Çözüm sürecinin aynı zamanda bir dış politika konusu olduğunu aktaran Oluç, "O yüzden dışlanabilecek, unutulabilecek bir konu değildir. Ayrıca bütün seçim çalışmalarında şu görülmüştür ki, Türkiye'nin neresinde olursa olsun yurttaşlarımız oy verirken Türkiye'de eşitliğin, kardeşliğin, barışın, huzurun ve istikrarın oluşması için oy vermiştir. Görüşerek, müzakere ederek çözemeyeceğimiz bir sorun olmaması gerekir. Görüşmeler başladığında da ifade edeceğimiz değerlendirmeler esas itibarıyla bunlar olacaktır." dedi.

İlgili haberler