Bahçeli'den CHP'nin başbakanlık teklifine sert yanıt

Telif hakkı AP

MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP'nin koalisyon ve başbakanlık teklifini reddetti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başbakanlık koltuğunu MHP liderine bırakabileceğini söylemesini, "bu işler oyuncak mı?" sözleriyle eleştirdi.

Bahçeli "Bu Çin'den gelen yeni oyuncak türü mü? Küçük hevesler peşinde koşmuyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun teklifine Bahçeli, "Sayın Kılıçdaroğlu ne yapmak istiyor. Bu işler oyuncak mı? Devlet yönetimi söz konusu, Başbakanlık sende kalsın ne demek? Biz koltuk meraklısı değiliz. Bu işin ciddiyetinden çok uzak yaklaşım. Ciddiye alınacak yanı yok" sözleriyle yanıt verdi.

Telif hakkı AFP

Bahçeli şöyle konuştu: "Geçmişte yaşanan onca rezaleti bir çırpıda gündemimizden çıkaramayız. Kırmızı çizgilerimizi eleştirenler, bizden taviz bekleyenler, arka kapı diplomasisi uygulayanlar ilkesizliklerinin kurbanı olduklarını iyi bilmelidirler. Hırsızlar dışarıda gezerken biz hükümet sıralarında oturacağız öyle mi? Türklük ve Türk milleti süreç ihaneti tarafından cendereye alınmışken, biz kırmızı plakalarla gezeceğiz öyle mi? Yok böyle bir dünya! Biz ikbalin değil, istikbalin peşindeyiz. Biz millet ve Vatan davasının savunucusuyuz."

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman da, Kılıçdaroğlu'nun önerisini ciddiye almadıklarını belirtirken, "Elma şekeri sunar gibi 'Başbakanlığı size veriyorum' demek işin ciddiyetini uygun düşmeyen bir yaklaşım. Ayaküstü aklına gelen bir şey söylüyor ve medyaya servis yapıyor. Kamuoyunun zihnini bulandırıyor" dedi.

Telif hakkı AFP

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu dün, birlikte kuracakları koalisyonda Bahçeli'ye başbakanlık önerisiyle ilgili olarak "Türkiye'nin çıkarlarını düşünerek bu çağrıyı yaptım" demişti.

"Çağrı yaptık. Dolayısıyla söylenecek fazla bir şey yok" diyen Kılıçdaroğlu, "Öncelik Türkiye'dir. Türkiye'nin çıkarlarını düşünerek bu çağrıyı yaptım" diye konuştu.

Meclis Başkanlığı seçim sürecisinin başlayacağı hatırlatılarak, CHP'nin adayının belli olup olmadığının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Hayır" dedi.