Sevimli hayvan fotoğrafları neden mutluluk veriyor

Telif hakkı n

Sevimli ev hayvanlarının fotoğraflarını ya da hayvanların aniden belirdiği resimleri paylaşmak bazı kişiler için önemsiz bir uğraş gibi gelebilir ama bilimsel veriler, bazı fotoğrafların strese iyi geldiğini ve insanları mutlu ettiğine işaret ediyor.

İngiliz Psikoloji Derneği"nden Dr. Simon Moore’un Independent gazetesinde yer alan makalesine göre, insanlar görsel yaratıklar. Ve beyinlerimiz görsel bilgiye meyilli.

Görsel verilerle ilgili bu hassasiyetin evrimsel bir temeli var. Gözler, ortamın güvenli (bu durumda pozitif duyguları harekete geçiriyor) ya da riskli (öfke ve korku temelli duyguları harekete geçiriyor) olup olmadığını söylüyor.

Telif hakkı Thinkstock

Beynimizin ve duygularımızın önemli bir bölümü, gördüğümüz şeyin değerlendirilmesiyle ilgili.

Peki belli tür fotoğraflara bakmak insanlara neden iyi geliyor?

Telif hakkı Reuters

Araştırma sonuçları, küçük streslerin (anahtarı bulamama, otobüsü kaçırma gibi) insanların üzerinde büyük olumsuz etki yarattığını gösteriyor. Küçük mutluluk anları ise stresi yok ediyor.

Telif hakkı

Coca-Cola’nın ‘Choose Happiness’ (Mutluluğu Seç) kampanyası buna odaklanıyor. Kampanyada sevimli ya da komik fotoğraflar paylaşmanın insanı iyi hissettirdiği teması işleniyor.

Telif hakkı Thinkstock

Dahası, sosyal medyada bu tür fotoğraflar paylaşmak sosyal konumumuzu güçlendiriyor. Başkalarını gülümseten ya da güldüren fotoğraflar paylaşmak, paylaşan kişinin imajını pekiştiriyor.

Ayrıca başkalarını gülümsemek, egomuzu şişiriyor, bunun karşılığında mutlu oluyoruz.

Telif hakkı Getty

Evde, gerçek fotoğrafların (özellikle sevdiğiniz kişilerin) olması sürekli, pozitif psikolojik takviye yapıyor.

Çünkü bu fotoğraflar bize neyin önemli olduğunu, ne için çalıştığımızı, birlikte neleri başardığımızı hatırlatıyor.

Telif hakkı Twitter

Bu fotoğraflar sosyal medyadakilerden farklı. Daha kişisel ve uzun vadede daha değerli hale geliyor.

“En mutlu fotoğraf” adlı verilen bir araştırmanın sonuçları fotoğraf paylaşmakla ilgili bu psikolojik nedenleri destekliyor.

Telif hakkı REUTERS

Ankete katılan kişiler, özellikle de şaşırtıcı bir şeyler yapıyorlarsa sevimli hayvan fotoğraflarına gülümsediklerini söylediler.

Komik hayvanların fotoğraflarını paylaşmak, psikolojik açıdan aile ya tatil fotoğraflarını paylaşmaktan güvenli.

Fotoğraf karelerine bir anda sürpriz sevimli hayvanların girmesi, “algısal yönelme tepkisi”ne yol açıyor.

Telif hakkı Thinkstock

Görmemiz gereken şeyle (bir tatil fotoğrafı), sevimli bir sincabın aniden kareye girdiği viral fotoğraf örneğinde olduğu gibi sürpriz bir şekilde tanık olduğumuz şey arasında uyumsuzluk olması bizi anlam sorgulamaya sevk ediyor.

Telif hakkı Thinkstock

Sincap örneğinde hoş bir sürpriz söz konusu. Sıradan bir tatil fotoğrafı beklerken karşımıza komik bir şeyin çıkması olumlu tepki yaratıyor. (Bu örnekte gülümseme, hatta kahkaha var.)

Uzmanlar bu nedenle fotoğrafın gücünün hafife alınmamasını, küçük hatta aptalca gelebilecek şeylerin bile psikolojik faydaları olabileceğini söylüyor.