Yunanistan'ın son teklifi 'umut veriyor'

Telif hakkı AFP

Euro bölgesi liderleri, Yunanistan'ın son teklifini memnuniyetle karşıladı. Teklifin, taraflar arasında bir anlaşma sağlanabileceği ve Yunanistan'ın borç geri ödemesini yapabileceğine dair umut verdiği belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'a son yapılan kemer sıkma teklifinin "biraz gelişme sağladığını" kaydetti. Merkel, teklifin üzerinde daha fazla çalışılması gerektiğini belirtti ve "Zaman oldukça kısıtlı" dedi.

Zirveye katılan bir diğer lider olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Yunanistan ve alacaklılarının bir uzlaşmaya doğru ilerlediğini söyledi.

Borsa da yeni teklifi olumlu karşıladı ve Avrupa hisseleri bugün son 3 haftanın en yükseğini gördü.

Tüm bu gelişmeler Yunanistan'ın anlaşabileceğine yoruluyor.

'Bu program solun ilkeleriyle bağdaşmıyor'

Ancak Yunan milletvekilleri borç görüşmelerinde Atina'dan talep edilen imtiyazlara tepki gösteriyor.

Meclis Sözcü Yardımcısı Alexis Mitropoulos, bir Yunan televizyonuna yaptığı açıklamada "Şu anda görüldüğü kadarıyla bu programı kabul ederek meclisten geçirmemizin zor olduğunu düşünüyorum" demişti.

Atina'nın bu ayın sonunda IMF'ye 1,6 milyar euroluk borç geri ödemesi yapması gerekiyor. Ancak Syriza hükümeti 7,2 milyar euroluk yardım paketi diliminin serbest bırakılmaması halinde bu paranın ödenemeyeceğini ifade ediyor.

IMF ve AB ise yardım paketinin Atina'ya gönderilmesinden önce 'ikna edici' bir kemer sıkma paketinin sunulmasında ısrar ediyor.

Telif hakkı AP

Atina'nın son kemer sıkma paketi önerisinde şu maddeler yer alıyor:

  • Yüksek ciroya sahip işletmelerden daha fazla vergi alınması
  • Zengin kesimden daha fazla vergi
  • Seçilmiş bazı ürünlerin KDV'ye tabi hale getirilmesi
  • Erken emeklilik olanaklarının kısıtlanması ve emeklilik primlerinin yükseltilmesi

Yunanistan hükümetinin önerisine göre emekli ve memur maaşlarında da daha fazla kısıntıya gidilmeyecek. Bu, Syriza'nın kırmızı çizgilerinden biri.

Meclis Başkan Yardımcısı Mitropoulos, Başbakan Tsipras'ın neden önceki görüşmelerde uzlaşılmadığını ve bu teklife gidildiği konusunda halkı aydınlatması gerektiğini savunuyor. Mitropoulos, "Bu tedbirlerin solun ilkeleriyle bağdaşmadığını düşünüyorum. Bu sosyal kıyım... Sol bunu kabul edemez" değerlendirmesinde bulunuyor.

Guardian gazetesinden Helena Smith, Syriza milletvekili Yannis Micheloyiannakis'in "Bu teklif ilkinden de kötü. Yeni tedbirlerle Yunanlıların ceplerinden en az iki maaşın gideceğini tahmin ediyorum" dediğini bildiriyor.

Eski Kalkınma Bakanı Kostas Hadzidakis ise yeni teklifin resesyon tedbirleri içerdiğini, yüzde 93'ünün ise vergilerden oluştuğunu söylüyor. Guardian'a konuşan Hadzidakis, bunun kötü bir anlaşma olduğunu ancak AB'den ayrılmaktansa kötü bir anlaşma yapılmasını tercih ettiğini" belirtti.

'Hafta sonunda uzlaşılacak'

Yunanistan bu ay sonunda IMF'ye olan borcunu ödeyemezse, Euro birliğinden ve hatta Avrupa Birliği'nden çıkması riski bulunuyor.

Telif hakkı AP

BBC ekonomi editörü Robert Peston son durumu şöyle yorumluyor:

- Borcun ödenme tarihi neredeyse geldi, daha da korkutucu olan, Yunan bankacılık sistemi tamamen iflasın eşiğinde duruyor çünkü tüm yatırımcılar devleti kurtaracak bir yardım paketi bulunabileceğine dair umudunu kaybetmiş durumda.

- Tsipras, Euro birliği liderlerinin en azından uzlaşmaya temel olabilecek bir planla geldiğini görüyor.

- Hayat kurtaracak kurtarma paketi konusunda bu hafta sonunda uzlaşılabilecek gibi görünüyor.

Yunanistan için yoğun bir hafta

Önümüzdeki haftanın yoğun programı ise şöyle:

Çarşamba günü Euro birliğinin 19 maliye bakanı teklifin detayları üzerinden geçecek.

Perşembe ve Cuma gübü 29 Avrupa Birliği üyesi devletin temsilcisi görüşecek. Bu görüşmelerde uzlaşmaya varılabilir.

Cumartesi'den Slaı'ya kadar ise anlaşmanın Yunan meclisinde ve diğer Euro birliği hükümetlerince kabul edilmesi gerekiyor. Almanya Parlamentosu'nun alt kanadı Bundestag'ın da oy hakkı bulunuyor.

30 Haziran Salı günü ise Yunanistan için IMF'ye 1,6 milyar euroluk borcun ödenmesi için son gün.

İlgili haberler