Fransa'dan ABD'ye 'dinleme tepkisi': Kabul edilemez

Telif hakkı EPA

Fransa, ABD'nin ülkenin son üç cumhurbaşkanını dinlediğine yönelik haberlere tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı François Hollande, böylesi bir tavrın "kabul edilemez" olduğunu vurguladı.

Bu sabah Ulusal Savunma Konseyi'ni acil toplantıya çağıran Hollande, toplantının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Hollande Fransa'nın, güvenliğini ve çıkarlarını tehdit eden hareketlere karşı müsamaha göstermeyeceğini belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, ABD'nin Paris Büyükelçisi Jane Hartley'i bakanlığa çağırarak açıklama istedi.

Bu gelişmeler öncesi bir açıklama yapan Fransa hükümeti, müttefiklere yönelik casusluk faaliyetlerinin "anlaşılamaz" olduğunu vurgulamıştı.

WikiLeaks'in sızdırdığı son belgeler

WikiLeaks internet sitesinin sızdırdığı son belgelerde ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Fransa'nın son üç cumhurbaşkanını (Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande) 2006'dan 2012'ye kadar gizlice dinlediği belirtiliyor.

Image caption ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun merkezi

ABD'den yapılan açıklamada ise Hollande'ın dinlenmediği belirtildi. Ancak NSA'in eski faaliyetleri hakkında bir yorum yapılmadı.

Sızdırılan tapelerinden birisi 2012 yılına ait. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın bir telefon konuşmasında Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma ihtimalini tartıştığı ifade ediliyor.

2011 yılına ait bir diğer tapede ise eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerini ABD'nin aracılığı olmaksızın yeniden başlatma ihtimalini görüşüyor.

İlgili haberler