IŞİD Kobani’ye saldırdı: 30 ölü

Telif hakkı Hikmet Durgun

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanları bu sabah Türkiye-Suriye sınırındaki Kobani kentine sızarak, sivillere ve Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçlerine saldırdı. Kobani'deki sağlık yetkililerine göre saldırıda 30 sivil öldü, 55 kişi de yaralandı.

BBC Türkçe’ye konuşan Kobani Kantonu Sağlık Koordinasyonu üyesi ve kentte hastanelerden sorumlu yetkili Doktor Hikmet Ehmed, durumu ağır olanları yaralıları Türkiye’ye gönderdiklerini söyledi.

Hikmet Ehmed, yaralılar arasında çok sayıda çocuğun da olduğunu belirtti.

Telif hakkı Hikmet Durgun
Telif hakkı Hikmet Durgun

Kobani’deki IŞİD saldırısında yaralananlar, Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa kent merkezindeki hastanelere kaldırılıyor.

Suriye’nin Rojawa bölgesine bağlı Kobani'de, IŞİD militanları ile YPD güçleri arasındaki çatışmalar, yerel saat ile 04.00'den bu yana sürüyor.

YPG’nin de içinde yer aldığı Burkan El Fırat Güçleri’nin sözcüsü Şervan Dewriş, Kobani'deki son durum ile ilgili olarak BBC Türkçe’ye şu bilgileri verdi:

"IŞİD militanları şimdi Kobani’de Mıştenur Hastanesinde. Hastane çevresinde IŞİD’i kuşattık. 5 IŞİD üyesini ele geçirdik. Çatışmalar şiddetli şekilde devam ediyor. Kentin kontrolü elimizde.

"IŞİD üyeleri Türkiye’den Kobani’ye girdiler. Şimdi Türkiye’den getirdikleri bomba yüklü aracı sınır kapısından patlattılar. Bu sabah da bomba yüklü bir aracı daha patlamışlardı. Sınır kapısındaki asayiş güçleri üyesi iki arkadaşımız hayatını kaybetti. IŞİD, Kobani’de halka rastgele ateş ediyor."

Şanlıurfa Valiliği'nden yalanlama

Şanlıurfa Valiliği ise IŞİD militanlarının Türkiye'den Kobani'ye girdikleri iddiasını yalanladı.

Valilik, IŞİD militanlarının Cerablus üzerinden kente girdiğini ve bunun görüntülerinin paylaşılacağını duyurdu.

Daha önce BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nehsan, IŞİD milittanlarının bu sabah Kobani’nin güneybatısından da kente sızarak saldırdıklarını söylemişti.

İdris Nehsan, bu YPG üniformaları giydiklerini belirtmişti.

Kobani'de halkın evlerinden dışarı çıkmamaları konusunda sık sık anonslarla uyarıldıkları, YPG güçlerinin Türkiye sınırına takviye birlik gönderdikleri bildiriliyor.

İlgili haberler