IŞİD: Taliban, Pakistan istihbaratının kolu

Telif hakkı Getty

Afganistan ve Pakistan'da, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Taliban arasında gerilim artıyor. IŞİD Sözcüsü Ebu Muhammed El Adnani, Taliban'ın aslında "Pakistan İstihbarat Servisi'nin bir kolu" olduğunu iddia etti.

Afgan İslami Haber Ajansı'na göre, geçtiğimiz günlerde IŞİD'in Horasan'daki militanlarına hitap eden El Adnani, "Horasan'da da kendilerini Allah'ın yolunda mücahit zannedenler var. Ancak onlar esasında Pakistan istihbaratının ve diğer ülkelerin istihbarat servislerinin müttefikleri" dedi.

Taliban'ı adını anmadan eleştiren El Adnani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kişileri uyarıyor, onlara tövbe etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Tövbe etmezlerse, olacaklardan sadece kendileri sorumludur. Ey mücahitler, bu kişilere merhamet göstermeyin."

Afgan Talibanından bazı kişilerin IŞİD’e katıldıkları biliniyor.

Taliban ve IŞİD militanları arasında son dönemde çatışmalar çıkmış, bazı Taliban militanlarının başları kesilerek öldürülmüşlerdi.

TIKLAYIN: IŞİD, 10 TALİBAN ÜYESİNİN BAŞINI KESTİ

İki grup arasında çıkan çatışmaların ardından Afgan Talibanı sekiz gün önce IŞİD'i, "Afganistan'dan uzak durması" yolunda uyarmıştı.

TIKLAYIN: TALİBAN IŞİD'İ UYARDI 'AFGANİSTAN'DAN UZAK DUR'

'IŞİD, Afganistan'ın içişlerine karışmamalı'

Taliban siyasi komitesi başkanı Molla Aktar'ın, IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'ye hitaben kaleme aldığı mektupta şu ifadeler yer alıyordu:

"Amerikalılara ve onların müttefiklerine karşı yürütülen cihat, tek bayrak ve liderlik altında sürdürülmelidir.

"IŞİD’in Afganistan işlerine karışarak elde edilen kazanımları tehdit etmesi durumunda karşılık vermek durumunda kalırız.

"Din kardeşliğimizi de göz önünde bulundurarak bu çağrımıza kulak vermenizi ve Afganistan'ın içişlerine karışmamanızı istiyoruz."

Telif hakkı Getty

IŞİD Sözcüsü El Adnani'nin sözlerinin Taliban'ın mektubuna yanıt niteliğinde olup olmadığı ise belirsiz.

2014'te Taliban'ın üst düzey komutanlarından bir kısmı, örgütün yeteri kadar kazanım sağlayamadığından şikayet ederek IŞİD'e katılma kararı almıştı.

IŞİD'e geçen komutanlar, Afgan Talibanı'nın lideri Molla Muhammed Ömer'in hayatta olup olmadığının dahi bilinmediğini söylemişti.

İlgili haberler