Eşcinsel evlilik ABD'de yasallaştı

Telif hakkı AFP

Amerika Birleşik Devletleri'nde Yüksek Mahkeme eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmetti.

Kararı yazan Hakim Anthony Kennedy, evliliğin Anayasal bir hak olduğunu vurguladı, "Hiçbir birliktelik evlilikten daha derin değildir" dedi.

Karar, 5'e 4 çoğunluk oyuyla alındı. Böylece bazı eyaletlerde geçerli olan eşcinsel evlilik, tüm ülkede yasalaşmış oldu.

Eşcinsel evlilik hakkı tanınmayan eyaletlerde bu kararın ne zaman geçerlilik kazanacağı bilinmiyor.

BBC muhabiri Paul Blake, Yüksek Mahkeme binasının önünde kararın açıklanmasının ardından sevinç çığlıkları atıldığını bildirdi.

Yüzlerce insan binanın önünde saatlerdir kararı bekliyordu.

Telif hakkı REUTERS
Telif hakkı GETTY

Toplanan grubun arasındaki Jordan Monaghan, haberi alır almaz annesini aradı ve "Anne artık oğlunun kocası olabilecek" dedi.

Sosyal medyada ise Demokratların Başkan adaylarından Hilary Clinton bir twit attı ve evliliğin eşitliği yönünde verilen bu kararı "tarihi bir zafer" olarak tanımladı. Bunu gerçekleştiren Amerikalı LGBT gruplarının cesareti ve adanmışlığını "gururla kutladığını" kaydetti.

Telif hakkı white house

Clinton Twitter profil fotoğrafını da LGBT'yi (Lezbiyen Gay Biseksüzel Transeksüel) temsil eden gökkuşağı renkleri yaptı.

Beyaz Saray ise "Aşk kazanır" etiketiyle paylaşımda bulundu ve gökkuşağı renklerine boyalı bir Twitter fotoğrafıkullanmaya başladı.

Hristiyan muhafazakalar ise kararı kınadı. Cumhuriyetçilerin adaylarından Mike Huckabee "Yargısal tiranı reddediyoruz ve ona boyun eğmeyeceğiz, geri adım atmayacağız" dedi.