İstanbul'da Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İstanbul'da polis, LGBTi (lezbiyen, gay, biseksüel, trans, interseks) Onur Haftası kapsamında her yıl düzenlenen yürüyüşe müdahale etti.

İstiklal Caddesi'nde TSİ 17'de başlaması planlanan yürüyüşe izin vermeyen polis, kalabalığa tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz sıktı.

Doğan Haber Ajansı polisin boyalı top mermisi de kullandığını duyurdu.

Telif hakkı Reuters

Bazı göstericiler ara sokaklara dağılırken, bazı göstericiler ise işyerlerine sığındı. Bazı göstericilerin gözaltına alındığına dair bilgiler geliyor.

Her yıl yapılan ve çok renkli geçen yürüyüşe bu yıl neden müdahale edildiğine dair bir açıklama yapılmadı.

Telif hakkı hurriyet

Bazı milletvekilleri de yürüyüşe katılmak üzere Beyoğlu'nda bulunuyor.

Alanda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, müdahaleye hazırlanan bir TOMA'nın üzerine çıkarak müdahaleyi engellemeye çalıştı.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da yürüyüşe katılanlar arasında.

'Polislerin kask ve yaka numarası yok'

Telif hakkı AFP

Tanal BBC'ye yaptığı açıklamada, 'İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı'nı aradıklarını ancak hiçbir yetkilinin telefonlarına cevap vermediğini' söyledi.

Tanal "Polisi, valilikten kesin talimat aldığını söylüyor. İstiklal Caddesi tamamen kapatıldı. Bu 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi döneminde bile yaşanmadı. Yaşananlar polis devletinin bir provası" dedi.

Bazı polislerde kask olmadığına, yaka numarası da bulunmadığına dikkat çeken Tanal, bu nedenle 'kimin suç işlediğinin de bulunamayacağını' belirtti.

Tanal "Polis, IŞİD terör örgütüne gösterdiği müsamahayı, burada barışçıl bir yürüyüş yapmak isteyen ve masum vatandaşımıza göstermiyor" dedi.

Telif hakkı epa

BBC Türkçe'ye bilgi veren kaynaklar, yürüyüşü gerçekleştirmek isteyen grupların ise Galatasaray ve Tünel Meydanı'nı tarafında küçük gruplar halinde toplanabildiğini bildirdi.

Onur Haftası kapsamında dünyanın birçok kentinde yürüyüş düzenleniyor ve bu yürüyüşler şenlik havasında geçiyor.

Dün İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 300 bin kişi katılmış, polis teşkilatı da yürüyüşte yer almıştı.

TIKLAYIN: Londra'da dev Onur Yürüyüşü

'Razaman gerekçesiyle izin verilmedi'

Polis müdahalesi ardından İstanbul Onur Haftası Komitesi, yaptığı yazılı açıklamada, yürüyüşün İstanbul Valiliği tarafından, önceden haber verilmeksizin ve aniden, Ramazan ayı gerekçe gösterilerek yasaklandığını belirtti.

Telif hakkı AP

Bu yıl 13.'sü gerçekleştirilmek istenen yürüyüşle ilgili açıklama şöyle:

"Taksim'de ve ara sokaklarda polisin yoğun gaz ve plastik mermi saldırısına karşı kitle dağılmadı ve son olarak Tünel'de 18:4'te Tünel'de buluştu. Burada da basın açıklamasını yaptığımız sırada polis saldırdı ve hala saldırıya devam ediyor.

Baskılara ve bizi yok sayan devlete karşı sesimizi her zamankinden güçlü çıkaracağımızı bildiriyor ve bir kez daha diyoruz ki; Alışın Gitmiyoruz!"

Bu yılki Onur Haftası'nın temasının "Normal" olduğunu belirten komite "Normalin arandığı, beklendiği her yer, dayatılana, olması gerekene uymayan her kadın ve erkek için inkarın, ayrımcılığın ve şiddetin mekanına dönüşebildiğini bildiğimizden yanlış veya yalnız olmadığımız vurgulamak için seçtik. Yaşamlarımızı başkalarının belirlediği normların değil, kendi arzularımızın peşinde kuracağız!" dedi.

Lady Gaga'dan da tepki

Dünyaca ünlü pop şarkıcısı Lady Gaga da İstanbul'daki polis müdahalesine Twitter üzerinden tepki gösterdi.

Telif hakkı BBC World Service

Lady Gaga "İstanbul? Bu "liderler" kim? Kutlama yapan masum, mutlu insanlara saldırmayı kesin. Bu delilik. Bu insanlık dışı" yazdı.