IŞİD Suriye'de iki kadının kafasını kesti

Telif hakkı Getty

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'de büyücülükle suçladığı iki kadını kafalarını keserek öldürdüğü bildiriliyor.

Suriyeli muhaliflerin Londra merkezli örgütü Suriye İnsan Hakları Gözlemevi sivil kadınların ilk kez bu şekilde öldürüldüğünü belirtti.

İki kadının Pazartesi günü eşleriyle birlikte 'cadılık ve büyücülükle' suçlanarak öldürüldüğü kaydediliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD'in daha önce de çatışmalarda ölen 3 Kürt kadının kafalarını kestiğini ve zinayla suçlanan bazı kadınları taşlayarak öldürdüğünü bildirmişti.

Ancak sivil kadınların bu şekilde öldürüldüğünü ilk kez belgelediğini ve bu eylemin halkın gözü önünde yapıldığını söylüyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, IŞİD Irak ve Suriye'de 'halifelik' ilan etmesinden bu yana 3000'den fazla kişiyi öldürdü.

Bunların, aralarında 74 çocuk da bulunan yaklaşık 1800'ünün sivil olduğu belirtiliyor.

TIKLAYIN: IŞİD GELİNLERİNİN GİZLİ DÜNYASI

İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD'in son günlerde oruç tutmadıkları için en az 8 kişiyi de çarmıha bağlayarak cezalandırdığını bildirdi.

Aralarında henüz reşit olmayan iki çocuk de bulunan 8 kişinin, boyunlarına "dinen caiz bir gerekçeleri olmadan oruç bozdular" yazılı bir yaftayla bir gün çarmıhta asılı bırakıldıkları ve daha sonra indirildikleri kaydedildi.

Gözlemevi, sadece sekiz kişinin bu şekilde cezalandırıldığını belgelediğini, ancak başkalarının da olabileceğini söylüyor.

İlgili haberler