'Rusya Baltık ülkelerinin bağımsızlığını soruşturacak'

Telif hakkı AFP

Rus savcıların Sovyetler Birliği'nin dağılma döneminde Baltık ülkelerine tanınan bağımsızlığın yasal olup olmadığını soruşturmayı planladığı belirtildi.

Rus Interfax haber ajansı, savcıların 1990-1991 yıllarında bağımsızlıklarını ilan eden Estonya, Letonya ve Litvanya'nın anayasaya uygun biçimde Sovyetler Birliği'nden ayrılıp ayrılmadığını inceleyeceğini ifade ediyor.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, herhangi bir soruşturmadan haberi olmadığını ifade etti ve "Tek bildiğim Baltık ülkeleriyle diplomatik ilişkilerimizin ve hükümetlerarası anlaşmalarımızın olduğudur" dedi.

Telif hakkı BBC World Service

Soruşturma iddialarının ortaya çıkmasına sert tepki veren Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Gribauskaite, "Hiçkimsenin ülkemizin bağımsızlığını tehdit etmeye hakkı yok" dedi ve sözlerine "Bağımsızlığımızı Litvanya halkının döktüğü kan sayesinde kazandık diyerek devam etti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius da girişimi 'provokasyon' olarak niteleyerek bir an önce soruşturma girişimlerinden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Baltık ülkeleri 1990 yılında bağımsızlıklarını ilan etmiş ve 1991'de de Rusya bağımsız Baltık ülkelerini tanımıştı.

Geçen yıl Rusya parlamentosundan iki milletvekili Baltık ülkelerinin bağımsızlık almasının yasalara aykırı biçimde gerçekleştiğini iddia ederek savcılığın soruşturma başlatması için başvuruda bulunmuştu.

İlgili haberler