IŞİD Mısır ordusuna saldırdı: En az 50 ölü

Telif hakkı AP
Image caption Çıkan şiddetli çatışmalar üzerine Mısır ordusu Sina Yarımadası'na acil ağır silah sevkiyatına başladı.

Sina Yarımadası'nın kuzeyinde askeri kontrol noktalarına bir dizi eş zamanlı saldırı düzenlendi. Bomba yüklü araçların da kullanıldığı saldırılarda en az 50 Mısır ordusu askerinin öldüğü belirtildi.

Saldırıları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) bağlantılı bir örgütün üslendiği bildirildi.

Kahire'den aktaran BBC muhabiri Sally Nabil, 70'ten fazla militanın Şeyh Züveyd kentindeki en az 6 kontrol noktasına aynı anda saldırdığını aktarıyor.

Mısır ordusu sözcüsü General Muhammed Samir, bölgede yoğun çatışmaların devam ettiğini, Mısır hava kuvvetlerinin de karada militanlarla çalışan askerlere destek verdiğini ifade etti.

Associated Press haber ajansı, bazı Mısır askerlerinin militanlar tarafından rehin alındığını ve orduya ait silahların da militanların eline geçtiğini aktarıyor.

Ajansa konuşan ordu yetkilileri, militanların eline geçen bir zırhlı aracın hava bombardımanıyla yok edildiğini söyledi.

'IŞİD taktikleri kullanıldı'

Son iki yıldır Sina Yarımadası'nın kuzey bölgelerinde radikal İslamcı örgütlerin şiddet eylemlerinde artış yaşanıyordu.

Bölgede güvenliği tesis etmeye çalışan Mısır ordusu, yollara kontrol noktaları kurmuş ve asker sayısını da artırmıştı.

Associated Press haber ajansı "IŞİD'in tüm saldırı taktiklerinin uygulandığı görülüyor" yorumunu yaptı.

Militanların sabahın erken saatlerinde askeri kontrol noktalarına havan topu mermileri ve roketatarlarla saldırdığı ifade ediliyor. Birbirine yakın iki kontrol noktasının tamamen tahrip edildiği de gelen haberler arasında.

Saldırılar başken Kahire'de Başsavcı Hişam Bereket'e düzenlenen suikastten iki gün sonra gerçekleşmiş oldu.

Dün de Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, radikal İslamcı militanlara yönelik iki yıl sürecek güvenlik operasyonları programını açıklamıştı.

Gazze Şeridi ile sınırı bulunan Sİna Yarımadası'nın kuzey bölgesinde, 2013'te eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden bu yana çok sayıda saldırı meydana gelmişti.

İlgili haberler