Daily Telegraph: ABD, Kürtlere ağır silah yardımını engelliyor

Telif hakkı Getty

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, ABD'nin, Arap müttefiklerinin IŞİD'e karşı savaşan Kürt Peşmerge güçlerine doğrudan ağır silah göndermesini engellediğini iddia etti.

Gazetenin savunma editörü Con Caughlin'in imzasını taşıyan haber, gazetenin manşetinde yer aldı.

Haberde özetle şu ifadeler yer aldı:

"Körfez ülkeleri ve başka ülkelerden üst düzey yetkililer bu gazeteye yaptıkları açıklamada, IŞİD'le daha güçlü şekilde mücadele edilmesine yönelik planların parçası olarak, Kürtlerin doğrudan silahlandırılması konusunda Obama'yı ikna girişimlerinin tümünün başarısız olduğunu söyledi."

"IŞİD'le başarılı bir şekilde savaşan Peşmerge güçleri, Suriye'deki Kürtlerin de desteğiyle örgütü Erbil'den uzaklaştırıyor ve Irak'ın kuzeydoğusunda kontrolü yeniden tesis ediyor."

Telif hakkı AFP

"Ancak bunu eldeki derme çatma silahlarla yapıyorlar. Birkaç Avrupa ülkesi de Kürtler için milyonlarca sterlin değerinde silah satın aldı, onları silahlandırmak istedi. Ancak IŞİD'e karşı askeri operasyonları yöneten Amerikalı komutanlar silah transferini engelliyor."

'En az bir Arap ülkesi, ABD'ye rağmen silah gönderebilir'

Daily Telegraph, "Kürt güçlerin en önemli şikâyetlerinden birinin, IŞİD'in Irak ordusunun terk ettiği modern Amerikan silahlarıyla savaşırken kendilerininse eski moda Sovyet silahlarıyla savaştıkları olduğunu" yazıyor.

Gazete, "en az bir Arap ülkesinin, ABD'nin muhalefetine rağmen Peşmerge güçlerine silah göndermeyi değerlendirdiğinin anlaşıldığını da" bildirdi.

İlgili haberler