İngiltere'de 'IŞİD'i Suriye'de de vuralım' sesleri

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün bir militanın Tunus'ta geçen hafta bir plajda 30'u İngiliz 38 turisti öldürmesinin ardından, İngiltere'de hükümetin örgüte yönelik politikası tartışılıyor. İngiltere'nin IŞİD'e Irak'ın yanı sıra Suriye'de de hava saldırıları düzenlemesi gündemde.

İngiltere Başbakanı David Cameron milletvekillerine, ülkesinin Suriye'deki IŞİD militanlarıyla daha güçlü şekilde mücadele etmesini değerlendirmelerini istiyor.

Cameron'ın sözcüsü, Başbakan'ın, İngiltere'nin IŞİD'le mücadeleye daha aktif şekilde katılması gerektiğine inandığını söyledi.

Bugün Avam Kamarası'nda bir konuşma yapan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da milletvekillerinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Michael Fallon, Tunus'taki saldırının IŞİD'in Suriye'deki karargahlarında planlandığının tespiti halinde, örgüte yönelik politikalarını gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Telif hakkı PA

İngiltere Savunma Bakanı Fallon, parlamentonun onayı olmadan, Suriye'deki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlemeyeceklerini açıkladı.

Fallon'a göre bu durumun iki istisnası ise "çok önemli ulusal çıkarların tehdit altında olması" ve "insani bir felaketin önlenmesi".

İngiliz bakan alacakları herhangi bir kararın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a destek anlamına da gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Cameron: IŞİD, Batı'nın varoluşu için tehdit

İngiltere, Eylül ayından bu yana Irak'taki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenliyor.

Telif hakkı EPA

İngiltere Başbakanı David Cameron, Tunus'taki saldırı sonrası IŞİD'in Batı'nın varoluşu için tehdit teşkil ettiğini söylemişti.

David Cameron ayrıca örgütün Irak ve Suriye'dekim üyelerinin İngiltere topraklarında "korkunç saldırılar" düzenlemeyi planladıklarını belirtmişti.

Avam Kamarası'nda 2013 yılı Eylül ayında yapılan oylamada, o dönem iktidarın büyük ortağı olan Muhafazakar Parti'nin bazı milletvekilleri ana muhalefetteki İşçi Partisi ile birlikte hareket etmiş ve parlamenodan Suriye rejimine yönelik hedeflere hava saldırıları düzenleme izni çıkmamıştı.

Ancak Başbakan Cameron'ın yenilgiye uğradığı oylama IŞİD'e yönelik değildi.

BBC Siyaset Editörü Nick Robinson ise hükümetin ana muhalefetteki İşçi Partisi'nden destek aldığını bilmeden, Suriye konusunda parlamentoda bir oylama daha kaybetme riskini almayacağını söylüyor.

İşçi Partisi'nin savunma sözcüsü Vernon Coaker ise bugün Avam Kamarası'nda yaptığı konuşnmada, IŞİD militanlarının yenilgiye uğratılmasının "herkesin üzerinde anlaştığı bir hedef" olduğunu söyledi.

İlgili haberler