Almanya Yunanistan'a karşı tavrını değiştirmek istemiyor

Telif hakkı Reuters

Yunan halkının dün yaptığı referandumla AB'nin borç sorunundaki çözüm önerilerini reddetmesi Almanya'da rahatsızlık yarattı ama Merkel hükümetinin bakış açısını değiştirmedi.

Alman hükümetinin tepkisi kısa sürede geldi.

Önce Merkel'in basın sözcüsü Steffen Seibert, “yeni müzakereler için kapının açık olduğunu” vurguladı.

Ardından, Paris'te Fransa Devlet Başkanı François Hollande ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel de aynı sözleri tekrarladı.

Fakat Merkel, Yunan hükümetinin, ülkenin ekonomik büyümesini nasıl sağlayacağını gösterecek, orta vadeli somut bir program sunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Merkel'e göre, şimdi ilk adımı Atina'nın atması gerekiyor ve bunun için zaman kısıtlı.

Berlin, Atina'nın önerilerini bu hafta içinde masaya yatırmasını talep ediyor.

Alman hükümetinin küçük ortağı Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) temsilcileri ise önce muhafazakâr başbakandan daha sert çıkış yaptı, fakat daha sonra açıklamalarını sürpriz şekilde yumuşatarak, çelişkili ifadeler kullandı.

Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, referandumun ilk sonuçları gelmeye başladığında, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın bütün köprüleri attığını savunmuş ve “bundan sonra bir daha müzakere yapılacağını tahayyül edemediğini” söylemişti.

Bugün ise Gabriel, Yunan halkının kararına saygı gösterilmesi ve tüm Avrupalıların bir an düşünmesi gerektiğini söyleyerek, Yunan halkının yalnız bırakılamayacağını belirtti.

Fakat ardından, adını açıklamak istemediği bir parti üyesinin söylediklerini tekrarladı: “Arsızlığın zafer kazanmasına izin verilemez!”

Buna karşılık yine SPD üyesi ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, bundan sonra ancak Yunan halkının acılarını azaltmaya yönelik yardım planları yapılması gerektiğini ileri sürdü.

Muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller Partisi'nin temsilcileri ise Alman hükümetini tavır değiştirmeye çağırıyor.

Bu iki partiye göre, borçların en azından bir kısmının iptal edilmesi için artık Atina'yla görüşmelere başlanması gerekiyor.