Baluken: Çözüm için B planımız içte ve dışta kamuoyu oluşturmak

Telif hakkı AP
Image caption Dolmabahçe toplantısından bir kare.

Çözüm sürecine ilişkin Dolmabahçe'de 28 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşen görüşme ve ardından medya ile paylaşılan fotoğraf karesi, kimilerine göre 'çözüme yaklaşıldığının' işaretiydi.

Fotoğraf karesinin bir tarafında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ve Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu yer aldı. Masanın diğer tarafında ise HDP'li Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken vardı.

Görüşme ve görüntünün 'yepyeni bir dönemin habercisi' olarak görenler oldu. Ta ki, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur. Görüşmeyi doğru bulmuyorum. Ortak görüntü yanlıştı" açıklamasına kadar.

O günden sonra çözüm sürecinde neredeyse hiçbir adım atılmadı. Hükümet ve devlet tarafından da en önemli aktör kabul edilen Abdullah Öcalan ile son olarak 5 Nisan'da görüşüldü. O günden itibaren Öcalan ile İmralı Heyeti, ailesi ve avukatları da görüşemedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, bu süreçte hem İmralı Heyeti'nde hem de Dolmabahçe'deki fotoğraf karesinde yer almış bir isim.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Baluken, çözüm sürecinin hükümet kurma arayışlarına endekslenmesini eleştirdi ve hükümet harekete geçmezse yurtiçi ve yurtdışı ayakları olan bir B planlarının hazır olduğunu söyledi.

Telif hakkı AFP
Image caption İdris Baluken (solda): "Büyük barış mitingleri gündemde."

Baluken'e göre "AKP'nin adım atmaması, seçim süreçleri ciddi bir tıkanmayı beraberinde getirmiş durumda. Hükümet yetkililerinin genel tavrına baktığımızda, çözüm sürecini mevcut koalisyon formülasyonları üzerinden değerlendiren ve buna göre tavır belirleyen bir pozisyonları var."

Seçimlerden önce HDP, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çözüm masasını devirmeye çalışmakla suçlamıştı. Gelinen noktadaki durumu sorduğumuzda ise İdris Baluken, şu değerlendirmeyi yaptı:

"7 Haziran sonuçlarına bakıldığında halkın masayı düzeltme çabası ve oraya konmayan sandalyeleri koyma çabası var. Bunu anlamlı bulmak lazım. Ama AKP ve Tayyip Erdoğan'ın yaklaşımında değişiklik yok."

'B planı nedir?'

Dile getirdikleri tavra karşı kendilerinin nasıl bir yol izleyeceklerini sorduğumuzda ise İdris Baluken, "Hükümet adım atmazsa bile çözüm sürecine ilişkin AKP'den bağımsız B planımız var. Çünkü halkımızın ortaya koyduğu bir irade var. O iradeye sahip çıkıp, görünür kılmalıyız" açıklamasında bulundu.

Peki bu plan nedir?

Baluken, yurtiçinde ve dışında kamuoyu oluşturma planı içinde oldukları, bu kapsamda hem demokratik kitle örgütleri, hem ekonomi çevrelerini sorumluluk almaya çağıracakları, hem de uluslararası kamuoyunda "çözüm sürecinin bütün Orta Doğu'nun geleceği açısından son derece hayati olduğunu hatırlatan" görüşmeler yapacakları bilgisini paylaştı.

Telif hakkı AFP
Image caption Öcalan'la 5 Nisan'dan beri kimsenin görüştürülmemesi, HDP için önemli sorunlardan biri.

"Çözüm süreci, Orta Doğu bölge halklarının barışçıl temelde bir arada yaşama modeli arayışları açısından önemlidir" diyen HDP Grup Başkanvekili, bütün aktörlerle sıkıntıları görüşeceklerini, büyük barış mitinglerinin de gündemlerinde olduğunu söyledi.

'HDP değil AKP bölünecek'

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı'nın HDP'nin bölüneceğine ilişkin değerlendirmeleri anımsattığımızda ise İdris Baluken, bunun "algıyı başka yöne çekme girişimi" olduğunu söyledi.

Algının ne olduğu sorumuza ise HDP Grup Başkanvekili şu yanıtı verdi:

"AKP'de ciddi görüş ayrılıkları var. Çok ciddi kazan kaynıyor. Davutoğlu ve Erdoğan kanadı arasında erken seçimden tutalım da, koalisyon olasılıklarına kadar ciddi tartışmaların ve her geçen gün makasın açıldığı yarılmaların olduğunu biliyoruz. AKP kamuoyu önünde bunların tartışılmasının önüne geçmek için farklı gündemler yaratma peşinde. HDP açısından bir şey söylemeye gerek yok. Dikkate almıyoruz."

İdris Baluken, hükümet arayışları konusunda ise Erdoğan'ın net şekilde Kasım'da erken seçim istediği, Davutoğlu'nun ise koalisyon kurarak kendi pozisyonunu güçlendirmek istediği iddiasında bulundu.

İlgili haberler