Kıbrıslı emekli 506 euroluk maaşını 'Yoldaş Tsipras'a gönderdi

Telif hakkı AFP

88 yaşında Kıbrıslı Rum bir emekli, 506 euroluk emekli maaşını Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'a göndererek ülkenin kriz kıskacındaki bütçesine katkı sunmak istediğini söyledi.

Onoufrios Michaelides isimli emekli, Başbakan'a bir de mektup yazdı. Michaelides Başbakan'a "Yoldaş Alexis" diye seslendi.

Michaelides mektubunda hediyesinin "Yunanistan halkının onurunu ve haysiyetini korumak için yorulmak bilmeyen kahramanca çabasını takdir etmek için" olduğunu yazarak, halkın onurunun ve haysiyetinin " güçlü 'dostları' tarafından çok fazla istismara uğradığını" söyleyerek "Kahrolsunlar" diyor.

TIKLAYIN: BANKA ÖNÜNDE AĞLAYAN EMEKLİYE AVUSTRALYA'DAN YARDIM

Mektup "Yoldaş Alexis, onur ve haysiyet mücadelemizin bayrağını dik tutun" ifadeleriyle son buluyor.

'Para çekenlerin görüntülerinden etkilendim'

Telif hakkı AFP

Limassol isimli küçük sahil kentinde bir elektrikçi dükkanı olan Michaelides AFP haber ajansına televizyonda "benim yaşımdaki insanların banka dışında para çekmeye çalıştığı görüntülerden" çok etkilendiğini söylüyor.

Türkiye'nin 1974 Kıbrıs çıkartmasıyla sığınmacı haline geldiğini söyleyen Michaelides, üç kızının Yunanistan'da okuduğunu ve eğer oy kullansaydı Pazar günkü referandumda "Hayır" diyeceğini söylüyor.

Michaelides "Ben hassas bir insanım... ve kendime dedim ki bu küçük jest daha fazla parası olan insanları belki yardıma teşvik eder" diyor.

Tsipras'ın yardımcıları Michaelides'i arayarak teşekkür etmiş.

"Kıbrıslılar olarak ne kadar acı çektiğimizi gördüm, muhtemelen Yunanistanlılardan azdır ve kendime dedim ki, 'Evet bunu yap, senden daha yoksul ailelere yardım etmek için bu küçük miktarı gönder'."

İlgili haberler