9 Temmuz İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Independent gazetesinin alıntıladığı, Washington Post’ta yer alan bir haberde, “Yunanistan’da Chanel, artık nakitten daha değerli” deniyor ve parası olanların lüks ürünlere yatırım yapmaya başladığını yazıyor.

Haberde özetle şöyle deniyor:

“Birçok Yunan vatandaşı, yeni kurtarma paketi için hükümetle Yunanistan’ın kreditörleri arasındaki yeni görüşmelerden çıkacak en iyi sonuçta bile, paralarının bir ölçüde değer kaybedeceğine inanıyor. Parası olanlar, Euro’nun değerinin düşeceğinden ya da drahmiye dönülmesi durumunda ellerinde yanlış para biriminin kalacağından endişe ediyor.”

'Para artık sadece rakamlardan ibaret'

“48 yaşındaki Sofia Marcoulakis de işte bu nedenle parasını daha istikrarlı bir şeye dönüştürüyor; lüks bir çantaya. Bu, bankaların kapanmasından önce hiç düşünmediği bir lüks. Ama şimdi bunu bir yatırım olarak görüyor, hükümetin kendisinden alamayacağı, eller tutulur bir yatırım. Avukat olan Marcoulakis , ‘Sanki para değerini kaybetti. Sadece rakamlardan ibaret bir şey’ diyor.

“Bu, Yunanların bankacılık sistemlerine duydukları güvensizliğin düzeyini ve Başbakan Aleksis Tsipras’ın karşı karşıya olduğu zorluğu yansıtıyor. Şimdi birçok Yunan kendisine ‘Parayı şimdi mi harcamalı, yoksa harcamayıp sonradan buharlaşıp gitmesini izlemeli?’ diye soruyor. Chris Dako için bu sorunun yanıtı basit: Şimdi harca. Geçen hafta bankalar kapandıktan sonra ücretini günlük almaya başlayan 25 yaşındaki garson banka hesabında mahsur kalan parasına karşı önlem olarak en iyisinden ayakkabı alacağını söylüyor, “Paramı alacaklarsa, o zaman önce ben harcayayım’ diyor.”

'Halkın yüzde 44'ü yoksul'

“Şüphesiz birçok Yunan vatandaşının banka ya da başka yerlerde az parası var. Tahmini rakamlar, halkın yüzde 44’ünün yoksulluk içinde yaşadığına işaret ediyor. Yunan medyasına göre, bankaların kapanmasından sonra 40-50 bin kişi işini temelli ya da geçici olarak kaybetti. Bir çok insan faturalarını ödeyemiyor ve paralarını yiyecek gibi temel ihtiyaçları için kullanıyor.”

“Varlıklı Yunanlar ise paralarını geleneksel yerlerde tutuyor. Eurobank’ın Varlık Yönetimi’nin eski Yatırım Başkanı Kostas Theodoropulos, Yunan bankalarından çekilen paraların yüzde 40’ının yabancı hesaplara aktarıldığının tahmin edildiğini söylüyor. Bankaların kapanmasından önce Atina’da Kolanaki semtindeki Nikias kuyumcusunda mücevherlerini ve Rolex saatlerini satıyorlardı. Ama şimdi mağazanın sahibi, son bir hafta içinde külçe altın almak için 20-30 kişinin aradığını söylüyor.”

“Fakat mağaza şimdi paralarını kaybedeceği korkusuyla elektronik para transferi kabul etmiyor. Yani mağaza şimdi bir açmazla karşı karşıya. Banka sadece nakit kabul ediyor. Ama müşterilerin hiçbiri mallarını satın alabilmek için gerekli olan paraya ulaşamıyor.”

'Asıl felaket Yunanistan'ın Euro'dan çıkmaması olur'

Guardian gazetesi yazarı Simon Jenkins, Yunanistan için en büyük felaketin Euro’da kalmak olacağını yazıyor.

Yazar özetle şöyle diyor:

“Bu hafta sonu Yunanistan Euro’dan çıkmalı. Bu tünelin ucundaki ışıktır. Yunanistan’ın acılarından kurtulmanın en iyi yoludur. 2001’de Yunanistan’ın Euro bölgesine alınması, Atina’nın ekonomisini Almanya’ya bağlaması bir felaketti. Hata o kadar vahimdi ki, Avrupa Birliği ekonomisinin yüzde 1.3’ünü temsil eden bir ülke son üç aydır Avrupa’nın liderliğini sarsıntıya uğratıyor. Şimdi en büyük felaket Yunanistan’ın Euro’dan çıkmaması olur.”

“Bugün Yunanistan’ın en büyük dış kazancını oluşturan ve en fazla istihdam yaratan alanı olan turizm, “yeni drahminin” yüzde 30 oranında devalüe olmasından büyük fayda sağlar. Devalüasyon aynı şekilde ithalatın maliyetini artıracaktır. Ama böyle disiplin, uzaktaki zirvelerde teknokratlardan tarafından dayatılan disiplinlerden siyasi olarak daha çok tercih edilecek bir disiplindir.

Devalüasyon, hiper-enflasyona da yıl açabilir. Ama Euro bölgesi dışındaki İngiltere ve diğer ülkelerde açmadı. Gerçek şu ki, Euro bölgesi yöneticileri, alacakları ve sevgili para birimlerine, Yunanistan’dan daha dazla değer veriyorlar. Yunanistan’ın bütçesinde yaptığı yanlışları ve yaklaşan felaketi çok önceden görmeleri gerekiyordu. Hatalarını çok önceden kabul edip Yunanistan’ın kontrollü olarak Euro’dan çıkması için müzakereleri başlatmalılardı.”

Kraliçe'de 10 bin kişilik yemek

Times gazetesi, gelecek yıl 21 Nisan’da 90 yaşına basacak İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in doğum gününü 10 bin kişilik bir açık hava partisiyle kutlanacağını yazıyor.

Gazetenin haberine göre Haziran’da yapılacak etkinlik için Buckingham Sarayı’na çıkan yola binlerce masa kurulacak. Kraliçe’nin eşiyle, torunları Prens William ve Harry’nin de katılacağı açıklanan etkinlik, ülke tarihindeki en büyük yemek olacak.

Gazete dünyadaki en büyük yemeğin ise 2009’da Washington’da düzenlendiğini aktarıyor. Bu yemeğe 16 bin kişi katılmıştı.

Kraliçe’nin torununun çocuğu Peter Philips’in şirketi tarafından organize edilecek yemek için vergi mükelleflerinin cebinden para çıkmayacağı açıklandı. Yemeğin masrafları sponsorlardan alınan parayla karşılanacak.

Kraliçe 2’nci Elizabeth, İngiltere’de en uzun süre yaşayan hükümdar. Kraliçe Victoria 81 yaşında ölmüştü. 2’nci Elizabeth, Eylül’de en uzun süre tahtta kalan hükümdar unvanını alacak.

İlgili haberler