Orta Avrupa kasırga kurbanı

Dün Orta ve Doğu Avrupa'yı kuzey güney istikametinde bir uçtan bir uca etkisi altına alan kasırga gücündeki fırtına can kayıplarına ve ciddi maddi hasarlara neden oldu.

Bir haftadır süren kavurucu sıcakların ardından bastıran fırtına bölgede hava sıcaklıklarını bir saat içinde 40 dereceden 18 dereceye indirdi.

Zaman zaman kasırga şiddetinde esen rüzgâr ve monsun benzeri yağmur bazı bölgelerde ceviz büyüklüğünde doluya dönüşerek tarım ürünlerine ve meyve ağaçlarına büyük zarar verdi.

Budapeşte bir saat süren fırtına ve yağmurun ardından savaş alanına döndü.

Uçan çatılar, devrilen ağaçlar, kopan elektrik hatları, metro istasyonlarında seller nedeniyle mahsur kalanlar, ambulanslar, itfaiye araçları ve harekete geçen sivil kurtarma ekipleri bir afet sonrası tablosu çizdi.

Gelen fırtınayı bir gün önceden neredeyse saati saatine tespit eden meteoroloji, halkın gözünde iyi bir sınav verdi. Radyo, televizyon ve internet siteleri tarafından sürekli ikaz edilen Budapeşte halkı kasırgaya hazırlıksız yakalanmadı.

Uzmanlar bölgeyi son dönemde yılda bir iki kez etkisi altına alan kasırgaların değişen iklim koşullarının yadsınamaz bir kanıtı olduğunu vurguluyor ve küresel ısınmaya dikkat çekiyorlar.

İlgili haberler