Merkel: "Yunanistan görüşmeleri son derece zorlu"

Telif hakkı EPA

Almanya Başbakanı Angela Merkel Yunanistan'ı kurtarma görüşmelerini "son derece zorlu" olarak niteledi ve "ne pahasına olursa olsun anlaşma" ihtimalini reddetti.

Merkel bu açıklamayı 18 Euro bölgesi liderinin zirvesi öncesinde yaptı.

Euro bölgesi liderleri maliye bakanlarının dün ve bugünkü görüşmeler ardından belirlediği önerileri tartışmak üzere bir araya geliyor.

Bir anlaşma olmazsa, Yunanistan'ın eurodan çıkmak durumunda kalmasından korkuluyor.

Ancak Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras "ben samimi ödünler vermek üzere buradayım, tüm taraftar isterse bu gece bir anlaşmaya varabiliriz" dedi.

Telif hakkı Reuters

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Eurogroup liderlerinin toplantısının "Yunanistan konulu müzakereler sonuçlanana kadar süreceğini" söyledi.

Yunanistan için üçüncü bir kurtarma anlaşması konusunda "çok zorlu" görüşmeler devam ederken, bugün için planlanan ve tüm Avrupa Birliği üyelerinin katılacağı zirve son anda iptal edildi.

BBC Brüksel muhabiri Jonny Dymond, AB toplantılarının nadiren bu kadar kısa bir süre kala ve böyle bir duyuru ile iptal edildiğini söylüyor.

Telif hakkı EPA

Euro bölgesi liderleri, Yunanistan için kurtarma anlaşmasını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geliyor.

Eurogroup lideri Jeroen Dijsselbloem müzakereleri "çok zorlu" olarak nitelendirdi.

Avrupalı yetkililer Yunanistan'ın önermiş olduğu kemer sıkma önlemlerini uygulayacağına ilişkin şüphecilerini dile getirdiler.

Telif hakkı AP

Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketinin süresi 30 Haziran'da dolmuş ve Atina bu tarihte IMF'ye olan 1,5 milyar euroluk borcunu ödeyememişti.

Atina'nın 20 Temmuz'da da ECB'ye 3 milyar euroluk ödeme yapması gerekiyor.

Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) sunulan öneriler ile Yunanistan'ın mali çöküşünün önlenmesi ve Euro Bölgesi'nden çıkması tehlikesinin atlatılması amaçlanıyor.

Telif hakkı Reuters

Yunanistan'ın alacaklılara gönderdiği 13 sayfalık belgede ana hatlarıyla şu taahhütler yer alıyor:

  • Vergi gelirlerinin ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 1'i oranında artırılması.
  • Bütçe fazlasının ülkenin GSYİH'inin bu yıl yüzde 1'i, önümüzdeki yıl yüzde 2'si, 2017'de ise yüzde 3'ü olması.
  • Bu kapsamda Katma Değer Vergisi'nin (KDV) yüzde 23'e varan oranlara yükseltilmesi (Bu oranın gıda ve su için yüzde 13, ilaç için ise yüzde 6 olması öngörülüyor).
  • Yunan Adaları için yıllardır geçerli olan yüzde 30'luk KDV indiriminin Ekim ayından 2016 sonunda dek kademeli olarak kaldırılması.
  • Kurumlar Vergisi'nin yüzde 26'dan yüzde 28'e yükseltilmesi. Lüks ürünlerden daha fazla vergi alınması, televizyon reklamarına da vergi konması.
  • Emeklilik yaşının 67'de sabitlenmesi. Bu oranın 2022'ye dek sisteme 40 yıl katkı yapanlar için 62 olması.
  • Savunma harcamalarının bu yıl 100, önümüzdeki yıl 200 milyon euro azaltılması.
  • Ülkenin telekom şirketi OTE'nin tamamen özelleştirilmesi, Pire ve Selanik limanlarının özelleştirilmesinin de Ekim ayı sonuna dek tamamlanması.
  • Vergi kaçakçılığı ile etkin mücadele edilmesi, idari birimlerde reforma gidilmesi.