Meksikalı uyuşturucu baronu hapisten kaçtı

Telif hakkı Getty Images

El Chapo, Türkçesiyle "Bücür", lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman, maksimum güvenlikli ikinci kez hapishaneden kaçtı.

Meksika'nın Ulusal Güvenlik Komisyonu, yaptığı açıklamada, Guzman'ın en son Cumartesi gecesi Altiplano hapishanesinde duşta görüldüğünü söyledi.

Yetkililer, Guzman'ın kaçışının Mexico City yakınındaki Altiplano cezaevinde, hücresi kontrol edilince farkedildiğini söylüyorlar.

Bir arama işlemi başlatıldı ve yakındaki Toluca havaalanında uçuşlar askıya alındı.

Telif hakkı Getty Images

Guzman ABD'ye büyük miktarlarda uyuşturucu sokan Sinaloa kartelinin lideri.

2014 yılında yeniden yakalanması Meksika hükümeti için bir zafer olarak nitelendirilmişti.

Geçen yıl yakalanmıştı

Yaklaşık 1 milyar dolar mal varlığıyla Forbes dergisinin 'dünyanın en zenginleri listesine' giren Guzman, 10 yıldan uzun bir süre adaletten kaçtı.

Bu durum, geçen yıl memleketi Sinaloa'da yakalanmasıyla son buldu.

Telif hakkı Reuters

Dünyanın en acımasız uyuşturucu tacirlerin çıktığı Meksika'da Joaquin Guzman Loera, diğer kaçakçıların arasında öne çıkan bir isim.

Meksika'daki uyuşturucu kartellerini inceleyen El Narco adlı kitabın yazarı Ioan Grillo, "Bücür Guzman'ın, yakın tarihimizin en çok bilinen uyuşturucu kaçakçısı olduğunu düşünüyorum" diyor.

Meksika'nın önde gelen dergilerinden Proceso, Guzman'i "Küreselleşen uyuşturucu kaçakçılığının dinamizminden en çok faydalanan mafya babası" olarak tanımlıyor.

Küresel uyuşturucu ağı

Guzman, 1970'lerde uyuşturucu kaçakçılığına başladığı zamanlarda, patronlarının kendisine daha büyük miktarlarda uyuşturucuyu idare etmesi için yetki tanımaları konusunda ısrar edince Guadalajara Karteli içinde hızla yükseldi.

Telif hakkı AFP

Biyografi yazarları Guzman'ın uyuşturucuyu kuzeye kaçırmak için yaratıcı yollar keşfettiğini söylüyor.

Guzman'in Snaloa Karteli'nin kolları bugün Avrupa, Asya ve Latin Amerika'ya kadar uzanıyor.

Diğer ülkelerdeki uyuşturucu şebekeleri de kendilerini suç dünyasında ağırlığı olan Guzman Loera ismi ve Guzman'in karteliyle ilişkilendirme çabasına girdi.

Guzman'a, kendisine bağlı kartel üyelerinin yanı sıra Sinaloa, Durango ve Chihuahua'daki şebekeler de sadakatlerini gösterdi.

Daha önce tutuklu olduğu cezaevinden 2001 yılında kaçan Guzman'ın yeniden demir parmaklıklar ardına gönderilmesi, Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto için büyük bir başarı olarak görülmüştü.