Hapisten kaçan Meksikalı uyuşturucu baronu Guzman'a 'övgü dolu şarkılar'

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Guzman'a memleketi Sinaloa'da açılan bir pankartta, "Sinaloa seni destekliyor Chapo" yazıyor.

Meksika'da güvenlik güçleri ülkenin en azılı uyuşturucu baronu El Chapo, 'bücür' lakaplı Joaquin Guzman'ı aramaya devam ederken, bazı Meksikalı müzisyenler ise Guzman'ın hapishaneden kaçışını öven şarkılar yazmaya başladı.

Ülkede, Meksikalı uyuşturucu satıcılarının hayatlarını konu edinen ve uyuşturucu kartellerinin 'marifetlerini öven' geleneksel müzik türü 'narcocorrido', şimdi de Guzman için icra ediliyor.

TIKLAYIN: GUZMAN'I BULANA 3,8 MİLYON DOLAR ÖDÜL

Ülkenin popüler sanatçısı Lupillo Rivera da 'Guzman'ın hapishaneden kaçtığı' anonsuyla başlayan şarkısını uyuşturucu baronuna adadı. Şarkının sözleri şöyle: "Haberler ateşli, ama şaşırmadım. El Chapo'yu yakalamak bir skandaldı. Saçları iyi taranmış ve banyodan yeniden kaçmış."

Şarkıcı Daniel Reyes'in de YouTube'ta paylaştığı videoda Guzman için, "Ben mahkum doğmadım, cezaevinde büyümedim, ben iş dünyası için doğdum, bırakın çalışayım. Eğer hükümet beni yakalamaya çalışırsa, yeniden kaçacağım" deniyor.

Telif hakkı AP

Los Alegres del Barranco adlı bir müzik grubu da, Guzman için yazdığı şarkıyı YouTube'ta paylaştı.

BBC muhabiri David Bamford, kovboy çizmeleri, şapkaları ve pahalı mücevherleriyle 'narcocorrido' sanatçılarının ülkede müzik, sinema ve edebiyat dünyasının önemli simgesi haline geldiğini söylüyor.

Fakat, 2006 yılından bu yana uyuşturucu kaçakçılarının hayatlarını konu edinen en az 50 şarkıcı öldürüldü.

Kamera kayıtları çıktı

Diğer yandan güvenlik güçleri, Meksika hükümetinin bulunması için 3,8 milyon dolar ödül koyduğu Guzman'ı aramaya devam ediyor.

Guzman'ın kaçtığı hapishanede görevli 22 yetkili, uyuşturucu baronuna 'yardım etme şüphesiyle' gözaltına alındı.

Telif hakkı AFP

Meksika İçişleri Bakanı Miguel Angel Osorio Chong, Guzman için "hapishane yetkililerinden yardım almış olmalı" dedi.

Meksika hükümeti, Guzman'ın kaçmadan önceki son görüntülerini paylaştı. Guzman, kayıplara karışmadan önce en son hücresindeki duşta görülüyor.

Güvenlik kameralarının görüntülerinde Guzman'ın hücresinde, duşu ayıran duvarın arkasına eğilmeden önce birkaç defa ileri geri hareket edip eşyalarını topladığı görülüyor. Fakat kaçtığı tünel ise kameralara kayıtlarına yansımamış.

Guzman, geçen hafta Cumartesi günü hapishanenin dışına açılan bir buçuk kilometrelik tünelden kaçtı.

'Bücür' lakaplı uyuşturucu baronu ABD'ye büyük miktarda uyuşturucu sokan Sinaloa kartelinin lideri.

Guzman, 2001 yılında da cezaevinden kaçmış, 10 yıldan uzun süre yargıdan kaçmasının ardından geçen yıl memleketi Sinaloa'da yeniden yakalanmıştı.

Guzman, 1970'lerde uyuşturucu kaçakçılığına başladığı zamanlarda, patronlarının kendisine daha büyük miktarlarda uyuşturucu idare etmesi için yetki tanımları konusunda ısrar edince Guadalajara Karteli içinde hızla yükseldi.

İlgili haberler