MHP'den AKP'ye: Koalisyonla ilgilenmiyoruz

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin ikinci gününde MHP’yi ziyaret etti.

Dünkü CHP görüşmesini, “Son derece samimi, dostane bir atmosferde geçti” diye değerlendiren Davutoğlu, MHP ile görüşmesi için de aynı ifadeleri kullandı.

Ancak Davutoğlu, ardından Bahçeli’nin kendisine, “bir koalisyon içinde yer almayacaklarını” söylediğini aktardı.

TIKLAYIN: CHP VE AKP'DEN ORTAK GÖRÜŞ: ERKEN SEÇİM ÇARE DEĞİL

Davutoğlu görüşme için, “7 Haziran’dan itibaren birçok vesileyle gündeme getirdiği şekliyle hükümet ortaklığında bulunmama tarzında bir yaklaşım içinde olduklarını bir kez daha teyiden ifade ettiler” dedi.

Temas devam edecek

MHP’nin bu tavrı “kapıları tamamen kapattı” gibi algılansa da aslında AKP ve MHP arasında görüşmeler kesilmeyecek.

Davutoğlu ve Bahçeli, partiler arasında görevlendirilecek yöneticilerin temas halinde olması konusunda mutabık kaldı.

İhtiyaç olması halinde ise iki parti lideri tekrar bir araya gelecek.

“Bahçeli, CHP ile bir koalisyon olmazsa yeniden görüşme şeklinde mi bir pozisyon belirledi?”, şeklindeki soruya Davutoğlu, “CHP ile olmazsa” gibi bir ifade olmadığını söyledi.

‘Dördüncü, şartlı şık’

Davutoğlu, kendilerinin “Türkiye’nin hükümetsiz bırakılmaması ve güçlü bir hükümet kurulması” gerektiğini düşündüklerini, Bahçeli’nin de “aynı kanaatte” olduğunu vurguladı.

Davutoğlu’nun bu açıklamaları, kendisine hükümeti kurma görevinin verildiği geçen hafta Perşembe günü MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yaptığı yazılı açıklamayı akıllara getirdi.

Bahçeli açıklamasında, olası bir AKP-MHP koalisyonu için dört şart koşmuştu. Bugünkü görüşmede olduğu gibi o günkü açıklamada da, “MHP’ye ana muhalefet görevi düşmektedir” denilmişti.

Aslında MHP, 7 Haziran gecesinden beri öncelikle AKP-HDP, AKP-HDP-CHP, olmuyorsa AKP-CHP koalisyon seçeneklerinin “denenmesi” gerektiği şeklinde bir tablo çiziyordu.

MHP kendisini, “dördüncü ve şartlı şık” olarak sunuyor ve tüm seçenekler tükendikten sonra koalisyon için görüşmelere başlanabileceğini tekrarlıyordu.

MHP’nin dört şartı ise şöyle:

“PKK kendisini lağvetsin, HDP legalleşsin, Karanlık ilişkiler terk edilsin, Vatandaşlık tanımı korunsun, 17/25 Aralık’la hesaplaşılsın.”

MHP’de sessizlik

MHP kanadı ise görüşmeye ilişkin sessiz kalmayı tercih etti. Davutoğlu’nun görüşmenin içeriğine ilişkin açıklamalarına rağmen MHP’den gün boyu resmi bir açıklama yapılmadı.

Ankara kulislerinde, görüşmenin içeriğine ilişkin çok sayıda iddia konuşulurken parti yöneticileri tüm soruları yanıtsız bıraktı.

Görüşme çıkışı MHP Genel Başkan Danışmanı Metin Özkan, yazılı bir açıklama yapılacağını söylemesine rağmen akşam saatlerine kadar herhangi bir açıklama olmadı. MHP’nin açıklamasının yarın yapılması bekleniyor.

Altıncı gün doluyor

Yarın TSİ 11.00’de gerçekleşecek HDP turuyla koalisyon için 45 günlük yasal sürenin de altıncı günü tamamlanmış olacak. Ardından bayram molası verilmesi bekleniyor.

20 Temmuz’da bayram tatili sona ererken, 12. güne de girilmiş olacak.

Davutoğlu hükümeti kuramazsa, cumhurbaşkanının görevi bu kez ikinci partiye vermesi bekleniyor ancak yasada belirlenen süre de daralmış oluyor.

Bu nedenle Davutoğlu’nun görevi ne zaman tamamlayacağı merak ediliyor.

İlgili haberler