ABD'de iki askeri tesise silahlı saldırı

Telif hakkı AP

ABD'nin Tennessee eyaletinde bulunan iki askeri binaya düzenlenen silahlı saldırıda dört Amerikan askeri öldürüldü.

Eyaletin Chattanooga şehrindeki askeri noktaları hedef alan silahlı saldırganın isminin 24 yaşındaki Muhammed Yusuf Abdülaziz olduğu belirtildi.

Bölge savcısı, iki saldırının "ülke içi terör eylemi" olarak soruşturulduğunu söyledi.

FBI, "soruşturmanın bu aşamasında Abdülaziz'in uluslararası bir terör örgütüyle bağlantısı olduğuna dair herhangi bir işaret yok" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, "çok üzücü" ifadesini kullandığı saldırıda şüphelinin 'tek başına hareket ettiğini' kaydetti.

Telif hakkı CHATTANOOGA POLICE DEPARTMENT
Image caption Saldırganın Kuveyt doğumlu Muhammed Yusuf Abdülaziz olduğu bildirildi.

Polis, saldırgan dâhil toplam beş kişinin öldüğünü duyurdu.

Yetkililer, şüpheli Muhammed Yusuf Abdülaziz'in Kuveyt doğumlu olduğunu düşünüyor fakat ABD vatandaşı mı yoksa Kuveyt vatandaşı mı olduğuna dair henüz net bir bilgi yok.

Abdülaziz, bu yıl alkollü araba kullanmaktan gözaltına alınmış.

'Benim adım ulusal güvenlik meselesi'

Yerel medyanın aktardığına göre Tennessee Üniversitesi sözcüsü, mühendislik okuyan Muhammed Yusuf Abdülaziz adında bir öğrencilerinin 2012 yılında mezun olduğunu söyledi.

Chattangooga Times gazetesi, Abdülaziz'in liseyi bu bölgede okuduğunu ve güreş takımında olduğunu yazdı.

Abdülaziz'in mezuniyet yıllığına şu notu düştüğü bildirildi: "Benim adım ulusal güvenlik uyarılarına neden oluyor. Sizinki ne yapıyor?"

Telif hakkı AP

Saldırı sonrası Abdülaziz'in yaşadığı evin çevresine polisin konuşlandırıldığı ve komşuların bölgeden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Olayı soruşturan FBI yetkilisi Ed Reinhold, ilk saldırının yerel saatle sabah 10.45'te ABD Donanmasına ait asker alım binasında gerçekleştiğini söyledi.

Bölge savcısı Bill Kilden, olayı 'ülke içi terör eylemi' olarak incediklerini söyledi fakat yetkililer herhangi bir sonuca varmak için erken olduğu görüşünde.

Reinhold, olaya ilişkin açıklamasında "Her türlü ihtimali araştırıyoruz. Ülke içi veya uluslararası bir terör eylemi de olabilir ya da yalnızca cezai bir suç da olabilir" dedi.

Binaya ateş açan saldırgan daha sonra aracıyla olay yerinden uzaklaştı. Polisin peşinden gittiği saldırgan ve güvenlik güçleri arasında olay yerinden yaklaşık 10 km uzaklıkta yaşanan silahlı çatışmada da saldırgan öldürüldü.

Görgü tanıkları, saldırganın aracının içinden ateş açtığını söyledi.