Yunanistan'da bankalar Pazartesi günü açılıyor

Telif hakkı AFP

Yunanistan'da üç haftadır kapalı olan bankalar, Avrupa Merkez Bankası'nın acil likidite desteğini 900 milyon euro artırması üzerine Pazartesi günü açılacak.

Maliye Bakanı Yardımcısı Dimitris Mardas, ERT televizyonuna yaptığı açıklamada "Pazartesi gününden itibaren bankaların sunduğu hizmetler genişletilecek. Tüm bankalar açılacak" dedi.

Fakat Yunan yetkililer, günlük 60 euro ile kısıtlanan nakit çekme kısıtlamalarının ise kademeli olarak kaldırılacağını söylüyor.

Mardas, "Örneğin, eğer bir kişi 60 euro nakit parayı Pazartesi günü yerine Salı günü çekmek istiyorsa, o gün 120 euro çekebilecek veya Çarşamba günü çekmek istiyorsa 180 euro çekebilecek" dedi.

Diğer yandan Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Yunanistan'a 7 milyar euroluk 'köprü' kredi verilmesinde anlaştı.

Telif hakkı Reuters

Söz konusu kredi onaylanırsa, Atina yönetiminin üçüncü kurtarma paketi ile ilgili süreç son bulana dek acil ihtiyaç duyduğu finansman sağlanmış olacak.

Kredinin kaynağı, AB'nin Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması (EFSM) fonu.

Almanya kurtarma paketini bugün oylayacak

AB'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu'nun da bugün Yunanistan'a "köprü" kredi verilmesine onay vermesi bekleniyor. Karar daha sonra cuma günü başlayacak AB Zirvesi'nde oylanacak.

Telif hakkı AP

Almanya Parlamentosu da bugün Yunanistan'a yönelik kurtarma paketini oylayacak.

Yunanistan Parlamentosu dün akşam 86 milyar euroluk paket karşılığında taahhüt edilen kemer sıkma önlemlerini 64'e karşı 229 onaylamıştı. İktidarın büyük ortağı Syriza partisinden üçü bakan 38 milletvekili ise ret oyu vermişti.

Telif hakkı Reuters

Bu gelişme sonrası Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, kabinede değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis ise üçüncü kurtarma paketinin onaylanmasının ardından ülkede sonbaharda erken seçim yapılabileceğini söyledi.

Telif hakkı AFP

Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Yunan bankalarına fonların akışının durdurulması kararını gözden geçirmeye hazırlanıyor. Ancak bu kararın hemen alınmayabileceği belirtiliyor.

Yunanistan'ın kurtarma paketi karşılığında verdiği tahhütler arasında KDV'nin üst sınırının yüzde 23'e çıkarılması, Kurumlar Vergisi'nin yüzde 26'dan yüzde 29'a yükseltilmesi, lüks tüketim ürünlerinden alınan vergilerin artırılması ve emeklilik yaşının 67'ye yükseltilmesi de bulunuyor.

İlgili haberler