Independent: IŞİD, Türkiye'deki terör eylemlerini çarpıcı biçimde artırdı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

İngiliz Independent gazetesi, Suruç'da dün düzenlenen ve 31 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısı ile ilgili haberinde "IŞİD'in Türkiye'deki terör eylemlerini çarpıcı biçimde artırdığını" yazdı.

Gazetedeki Isabel Hunter ve Şeyhmus Çakan imzalı haberin başlığı, "Türkiye'deki mitinge, IŞİD'in düzenlediğinden şüphelenilen intihar saldırısında öğrenciler öldürüldü".

TIKLAYIN: SURUÇ'TA KATLİAM

TIKLAYIN: SURUÇ KAYMAKAMI: SALDIRGAN KADIN

Independent gazetesine konuşan HDP Şanlıurfa İl Eşbaşkanı Sevda Çelik Özbingöl, polisin Suruç Devlet Hastanesi'nde ikinci bir intihar saldırısı düzenlemek için üzerinde patlayıcı taşıdığı bildirilen bir kişiyi gözaltına aldığını söylemiş.

TIKLAYIN: SURUÇ'TAN İZLENİMLER: YETKİLİLERE ÖFKE, SAKALLI GENCE LİNÇ GİRİŞİMİ

TIKLAYIN: SURUÇ PROTESTOLARI

'Çok ileri düzeyde bir saldırı'

Gazeteye görüş bildiren Atlantik Konseyi adlı düşünce kuruluşunun Türkiye ve Suriye uzmanı Aarıon Stein ise Suruç'daki saldırı ile ilgili şu yorumu yapmış:

"Diğer saldırılar rastgele düzenlenmişti. Bu saldırı ile ilgili olarak bizi en çok kaygılandıran patlamanın boyutu. Bu bize ortada çok ileri düzeyde bir saldırı olduğunu gösteriyor."

Telif hakkı AFP

Independent, Suruç'ta dün havanın kararması ile birlikte protestocular ile polis arasında çatışma çıktığını bildirmiş okurlarına. "Gençler, Türk hükümetini ve özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD'i yenilgiye uğratmakta başarısız olmakla suçladı" demiş gazete.

7 Haziran'daki genel seçim öncesi HDP'ye yönelik bir dizi saldırı hatırlatılıyor haberde. HDP'nin Diyarbakır'daki mitinginde düzenlenen iki bombalı saldırıdan IŞİD sempatizanlarını sorumlu tuttuğu da ekleniyor.

Telif hakkı EPA

Haber şu satırlarla son buluyor:

"Türkiye'nin NATO'daki müttefikleri, geçirgen Suriye sınırının daha sıkı denetlenmesini istiyor. Zira bu sınır cihatçılara karşı verilen mücadelede bir cephe hattı konumunda. Ancak halen Türkiye'deki 1 milyon 800 bin Suriyeli sığınmacıyı denetlemek zor. Türkiye'nin liderleri Suriye'ye yönelik tek taraflı bir askeri harekat planlamadıklarını söylüyor. Ancak söyledikleri bir diğer şey de, ülkenin sınırlarını korumak için gereken herşeyin yapılacağı."

İlgili haberler