Suruç Kaymakamı: Saldırgan kadın

Telif hakkı AP

Onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ve yüz civarında kişinin yaralandığı bombalı saldırıdan sonra BBC Türkçe'ye konuşan Suruç kaymakamı saldırganın kadın olduğunu ve ilk belirlemelere göre tek kişi olduğunu söyledi.

Kaymakam Abdullah Çiftçi, saldırının arkasında IŞİD’in bulunmasının "ihtimal dahilinde" olduğunu, intihar saldırısı yönteminin de bu ihtimali güçlendirdiğini bildirdi.

CANLI: Saldırı nasıl gelişti, son açıklamalar

Çiftçi, patlamanın canlı bomba saldırısıyla gerçekleştiğine kuşku olmadığını söylüyor.

Kaymakam saldırıya ilişkin olarak, kendilerine önceden herhangi bir istihbaratın ulaşmadığını ifade etti.

Görüntüler incelendi

Kamuoyuna yansıyan dışında başka görüntüleri de uzman ekiplerle izlediklerini, ulaşılan bilgilere göre intihar bombacısının kadın olduğunu ve "ilk belirlemelere göre" tek kişi olarak hareket ettiğini aktaran Kaymakam Abdullah Çiftçi, ikinci bir bombacı olduğu bilgisinin bu aşamada doğrulanamadığını söyledi.

Telif hakkı c

Çiftçi, saldırının IŞİD'le bağlantılı olup olmadığı sorusunaysa "Canlı bomba saldırısı olması, IŞİD ihtimalini de gündeme getiriyor" diyerek cevap verdi ve olayın çok yeni olduğunu, cenazelerin yerde olduğunu, ayrıntılı sonuçlara ilerleyen dakikalarda ulaşılacağını söyledi.

Suruç Kaymakamı, yaşamını yitirenlerin tamamını Suruç dışından gelen "MLKP üyesi kişiler" diye tanımladı, "Suruç'tan ölen yok…" dedi.

'İstihbarat yoktu'

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, canlı bomba ya da saldırıya ilişkin herhangi bir istihbari bilginin kendilerine önceden ulaşıp ulaşmadığı sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bize böyle bir bilgi gelmedi. HDP'li arkadaşlarla dün bir araya geldik orada da konuşulmadı böyle bir durum. Çünkü bu yönde bilgi yoktu. Ancak bir haftadır bu kişilerin (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'ndan gençleri kastediyor) buraya geleceği zaten biliniyor. Duyurulmuş durumdaydı."