Suruç'ta katliam: 31 ölü, 104 yaralı

Telif hakkı AFP

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, Kobani'ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada intihar saldırısı düzenlendi. IŞİD'in düzenlemiş olabileceği ifade edilen saldırı sonucu en az 31 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi de yaralandı.

Saldırı öğlen saatlerinde, SGDF üyelerinin Suruç Kaymakamlığı'ndan, Kobani'ye geçiş izni için bekledikleri sırada Belediye'ye ait Amara Kültür Merkezi dışında düzenlendi.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, saldırganın kadın olduğunu ve ilk belirlemelere göre başka saldırgan olmadığını aktardı.

Görgü tanıkları saldırının ardından bölgeye gelen emniyet araçlarının kalabalıktan alanı terk etmelerini istediğini, ikinci bir patlamanın yaşanabileceği yönünde uyarılar yaptığını söyledi.

TIKLAYIN - SURUÇ KAYMAKAMI: SALDIRGAN KADIN

Telif hakkı AP
Image caption Saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazeleri art arda taşındı.

Olay yerinde bulunan bir görgü tanığı ise "Patlama yeriyle benim bulunduğum yerin arası 15 metreydi. Patlama kesin intihar saldırısıdır. Bahçede herhangi bir araç yoktu" dedi.

SGDF üyelerinin Kobani'ye giderek, yerel halka yardım götürmek istediği belirtiliyordu. Kobani etkinliği kapsamında bir kütüphane inşa edileceği, bir çocuk yuvasının boyanacağı ve oyun parkı yapılacağı açıklanmıştı.

Davutoğlu: IŞİD ihtimali güçleniyor

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırının Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile bağlantılı olabileceği yönündeki işaretlerin giderek güçlendiğini ifade etti.

Telif hakkı AFP
Image caption Patlamada hayatını kaybedenlerin üzeri gazete kağıtlarıyla örtüldü.

Örgütün Arapça isminin baş harflerinin kullanıldığı DAEŞ kısaltmasını kullanan Davutoğlu "Özellikle DAEŞ üzerinde duruyoruz...Saldırı canlı bomba ise ve aynı anda Kobani’de de saldırılar yaşanıyorsa DAEŞ ihtimali yükseliyor" dedi.

Ancak Davutoğlu, incelemelerin devam ettiğini ve henüz bir yargıya varmak için erken olacağını da vurguladı.

Bugüne dek IŞİD'e karşı tüm önlemlerin alındığını ve alınmaya devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, Suriye sınırındaki güvenlik önlemlerinin de artırılacağını açıkladı.

Suruç'taki saldırıya dair gelişmeler takip edilirken, Kobani'den de patlama sesleri yükselmiş, IŞİD militanlarının kentin güney bölgesindeki YPG kontrol noktalarına bomba yüklü araçlarla saldırdığı belirtilmişti.

Telif hakkı BBC World Service

Demirtaş: Halkımız güvenlik tedbirlerini almalı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise saldırıya güvenlik zaaflarının yol açtığını ifade ederek "Bakın iddia ediyorum Suruç'ta açıklama yapacak gençlerin tamamı kayıt altındadırlar. Orada kimler var Emniyet biliyordur. Kimse kimseyi kandırmasın. Devlet oraya kim gelecek kim gidecek biliyor" dedi.

Telif hakkı AP
Image caption HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Kimse kimseyi kandırmasın. Devlet oraya kim gidecek, kim gelecek biliyor.

Med Nuce televizyon kanalına konuşan Demirtaş, "En önemli konu, artık halkımız kendi güvenliğini almak durumunda. Tüm il ve ilçe teşkilatlarımız kendi güvenlik tedbirlerini almalıdırlar" diye konuştu.

Demirtaş'ın bu çağrısına Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun tepkisi ise sert oldu.

Davutoğlu, "Her kim kendisinden menkul bir tedbir almaya kalkarsa güvenlik güçleri tedbirini alır. 6-7 Ekim olaylarının tekrar yaşanmasına müsaade etmeyiz. Bu saldırı Türkiye'nin huzuruna karşıdır. Bütün toplum omuz omuza vermeli" dedi.

Başbakan ayrıca Meclis'teki tüm siyasi partileri ortak bir deklarasyon yayımlamaya da çağırdı.

Erdoğan: Kınıyorum, lanetliyorum

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında Surç'taki saldırıyı kınadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise saldırıya dair açıklamayı Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında yaptı ve 'Terör nereden gelirse gelsin lanetlenmelidir' dedi.

Saldırıyı kınadığını ve lanetlediğini söyleyen Erdoğan, "Terör, insanlığın huzurunu mutluluğuna kast eden olaylar silsilesidir. Buna karşı mücadeleyi dünyanın her yerinde hep birlikte vermeye mecburuz" diye konuştu.

Saldırı protesto edildi

Telif hakkı AP
Image caption İstanbul'da düzenlenen protesto yürüyüşünde "Katil IŞİD, işbirlikçi AKP" sloganları atıldı.

Suruç'taki saldırı, İstanbul ve diğer büyük illerde de yürüyüşlerle protesto edildi.

İstanbul'da Tünel'den Galatasaray'a doğru yürüyüşe geçen topluluğun en önünde HDP İstanbul milletvekilleri, ESP, ÖDP gibi partilerin ve kitle örgütlerinin yöneticileri vardı.

İstiklal Caddesi'nde polis ve göstericiler arasında çatışmalar da yaşandı. Göstericiler polise havai fişek atarken, polis de TOMA ve biber gazlarıyla protestoculara müdahale etti.

İlgili haberler