'IŞİD, ABD'nin yutamayacağı büyük lokma olmaya çalışıyor'

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere hükümet yetkililerinden güvenlik yetkililerine kadar pek çok isim, Suruç'taki bombalı intihar saldırısıyla ilgili olarak IŞİD'i işaret ediyor.

Saldırının stratejik hedefinin ne olduğu, planlayıcı ve azmettiricilerin kimler oldukları, hangi noktalarda istihbarat zafiyeti bulunduğu, saldırıyla neyin amaçlandığı cevabı aranan sorular arasında.

BBC Türkçe'ye konuşan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Metin Gürcan da saldırıyı IŞİD'in gerçekleştirdiği kanısında.

Gürcan, Suruç saldırısını "PYD-IŞİD gerginliğinin Türkiye'ye yansıması" olarak niteliyor.

Bu yılın başına kadar TSK bünyesinde; Irak, Kazakistan, Azerbaycan ve Afganistan'da 13 yıl boyunca sahada radikal İslamcılar gruplarla ilgili görev yapan Gürcan, binbaşı rütbesiyle ordudan ayrılıp, akademik çalışmalarına ağırlık vermiş.

Özel uzmanlık alanı ise IŞİD'i de kapsayan "çatışmanın değişen karakteri, modern dünya algılarında değişim".

'IŞİD'in üst düzey yöneticileri savaş stratejileri konusunda bilgili'

Metin Gürcan, IŞİD'in sahadaki savaşçılarının genelde dini saikler ve motivasyonla hareket eden kişiler olduğunu, üst yöneticilerinin ise savaş stratejileri konusunda hayli bilgiye sahip olduklarını anlatıyor.

Bu nedenle IŞİD'e "birkaç terörist, çapulcu" mantığıyla yaklaşılmasını tehlikeli ve yanlış buluyor.

IŞİD'İN İŞGALLERİNİN ARKASINDAKİ ASKERİ STRATEJİ NEDİR - OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Gürcan, IŞİD'i yöneten ve yönlendirenlerin çatışmanın değişen doğasını bildiklerini; Çeçenistan, Afganistan, Irak gibi savaş tecrübelerinden gelen isimler olduklarını belirtiyor.

'IŞİD hava saldırılarından ürktü'

Image caption Metin Gürcan: "Askeriyede hava desteği çok sofistike bir harekattır."

Suriye'nin kuzeyindeki Tel Abyad kasabası geçen ay koalisyon güçlerinin havadan desteklediği bir operasyonla YPG ve müttefiki güçlerin eline geçmişti.

Metin Gürcan, iki yıldır ilk kez PYD'nin hava desteği alarak IŞİD'i püskürttüğünü ve Tel Abyad gibi kritik bir yeri ele geçirdiğini vurgularken, "Askeriyede hava desteği çok sofistike bir harekattır. Cerrahi bir operasyon gibi düşünülebilir. PYD ile ABD işbirliği ilk kez bunu başardı" diyor.

Gürcan, örgütün hava saldırılarından çok etkilendiğini ve bu durumdan ürktüğünü söylüyor.

IŞİD'in yeni stratejisi ne?

Peki bu durum karşısında IŞİD nasıl bir stratejiye yöneliyor?

Gürcan'a göre örgüt "cephesini çeşitlendirmeye ve genişletmeye girişmiş durumda."

Telif hakkı Sedat Suna EPA

"Kolay lokma olmamak için kendini büyütüyor" diyor Metin Gürcan, "Virüs gibi yayılmaya çalışıyor. Kuzey Suriye'ye sıkışsa çok rahat şekilde yok edilebilir."

"Balkanlar, Kafkaslar, Afganistan, Yemen, Cezayir, Suudi Arabistan'a baktığımızda Sünni coğrafyada çeşitlenmeye, cephe açmaya çalışıyor. Artık ABD gibi küresel bir gücün yutamayacağı kadar büyük olmaya çalışıyor.

"IŞİD'in bir şemsiye örgüt olduğuna işaret eden Metin Gürcan, "hilafete bağlılığını ilan etmiş 50'ye yakın farklı grubun örgüt için savaştığını" aktarıyor.

Suruç neden hedef oldu?

Metin Gürcan, Suruç saldırısıyla örgütün iki amacı olduğunu belirtiyor.

Birincisi "Türkiye'yi de işin içine çekmek".

İkinci olaraksa Gürcan, olayın doğrudan doğruya IŞİD'in Türkiye'ye saldırısı olmadığını, ancak Suriye'nin kuzeyinde yaşanan PYD-IŞİD gerginliğinin Türkiye'ye yansıması olarak Suruç saldırısı gerçekleştiğini söylüyor.

Telif hakkı HATICE KAMER

Gürcan saldırının yapılış tarzı, zamanlaması, stratejik hedefleri açısından Türkiye'deki konjonktüre de bağlı olarak devamının büyük olasılıkla geleceği görüşünde.

'İstihbarat zaafı var'

Gürcan, Suruç saldırısında istihbarat zafiyetinin olduğunu, Reyhanlı saldırısı sonrasında sınır hattında daha etkin olması gereken önleyici savunma mekanizma konusunda yetersiz kalındığı yorumunu yapıyor.

Buna dayanak olarak ise bu etkinliğin yapılacağının günler öncesinden belli olmasını gösteriyor.

İlgili haberler