24 Temmuz İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Türkiye'nin Suriye'deki IŞİD hedeflerine düzenlediği ilk sınır ötesi hava operasyonunun ayrıntıları, İngiliz gazetelerinin ilk baskılarına yetişmemiş.

İngiliz basınında bunun yerine dün Türk askerleri ve IŞİD militanları arasında çıkan çatışma ile İncirlik'in Üssü'nün IŞİD'e yönelik hava saldırılarına açılmasına ilişkin haberler var.

Guardian gazetesindeki haberin başlığı, "Suriye sınırında gerginlik artarken, Türkiye IŞİD'le ilk çatışma sonrası savaş uçaklarını havalandırıyor".

Haberde, Türk ordusunun IŞİD'le ilk silahlı çatışmasında bir askerin hayatını kaybettiği, iki askerin de yaralandığı belirtiliyor. Bunun üzerine Diyarbakır'dan kalkan jetlerin Suriye sınırına hareket ettiğini belirten Guardian, sınır ötesi hava operasyonu öncesi son gelişmeyi aktarmış okurlarına.

Guardian'a konuşan "IŞİD: Terör ordusu" adlı kitabın yazarı Michael Weiss, çrgütün son saldırıları ile Türkiye'den eski politikasına dönmesini istediğni belirtiyor. Bu politikayı ise "Yokmuş gibi davranmak" olarak özetliyor.

Yine Guardian'a son gelişmeleri yorumlayan Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Segat Güvenç'e göre ise dünkü çatışma, Türkiye'nin Suriye'deki soruna tam anlamıyla dahil olmasının başlangıcı anlamaına gelebilir. "OK yaydan çıktı" demiş Serhat Güvenç.

Financial Times'taki haberin başlığı ise "Türk askerleri, Suriye sınırındaki çatışmada saldırgan IŞİD'liyi öldürdü".

Gazete, Türk askerlerinin ilk kez IŞİD militanları ile sıcak çatışmaya girdiklerine dikkat çekmiş.

'Türkiye, IŞİD'le savaşa katıldı'

Daily Telegraph gazetesi, Türkiye'nin ABD'ye İncirlik Üssü'nü IŞİD'e yönelik hava saldırılarında kullanma izni vermesini birinci sayfasından duyuruyor.

Gazete bu gelişme ile ilgili olarak, "Türkiye IŞİD'le savaşa katıldı" yorumunda bulunmuş.

Daily Telegraph, ABD'nin artık cihatçılara Türkiye'den saldırabileceğini belirtiyor.

Gazete saldırılarda hem jetlerin hem de insansız hava araçlarının kullanılabileceğini aktarmış okurlarına.

Independent gazetesi de Türkiye'nin bu kararını kısa bir haberle duyurmuş.

Times gazetesinde ise bugün IŞİD'den kaçarak Türkiye'ye giden Halepli üç kız kardeşin; Eman, Yumma ve Hiba'nın örgütün dikte ettirdiği yaşam biçimini deşifreetmek için verdikleri mücadele anlatılıyor.

'Suriye'nin acısı Türkiye'ye uzanıyor'

İngiltere'de yayımlanan haftalık Economist dergisi ise son sayısında Suruç saldırısına değinmiş. Dergi, "korkunç" olarak nitelendirdiği saldırı ile "Suriye'nin acısının kuzeye uzandığı" yorumunda bulunuyor.

Economist'teki yazının başlığı, "Neden bir saldırı, daha kötü saldırıların habercisi olabilir?"

Yazı, bir Suruçlunun Pazartesi günkü saldırının hemen ardından söylediği şu sözlerle başlıyor:

"Sinekleri takip edin, insan eti bulacaksınız."

Economist, 32 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı IŞİD'in düzenlediğinin kesinleşmesi halinde bunun vahim sonuçları olacağını, Türkiye'de iktidardaki İslamcılar ve Kürtler arasında gerginliğin artacağını belirtiyor.

Dergi, İslamcı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin, Kürtlerin Suriye'nin kuzeyindeki özerklik tecrübesini sabote etmek için gizlice IŞİD'i desteklediklerini söyleyenler olduğunu da aktarmış.

Economist'teki yazı şu satırlarla noktalanıyor:

"Sayın Erdoğan geçmişte Kürt politikası nedeniyle övgü toplamıştı. Başbakanlığı döneminde, PKK lideri Abdullah Öcalan'la resmi görüşmeler başlatan ilk liderdi. Ancak geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından giderek şahin bir çizgi benimsedi. Ekim ayında 'Kobani düştü, düşüyor' diyerek Kürtleri öfkelendirdi. Başta Kürtlerin, Kobani'ye Türkiye üzerinden ikmal yardımı yapılması girişimlerine set çekti. Sadece Amerika'nın Kürtlere silah göndermesinin ardından boyun eğdi. AK Parti ve Öcalan arasında Mart ayında varılan barış planını sahiplenmedi, bu plandan haberi olmadığını iddia etti. Ve AK Parti'ye yakın bazı çevreler, sayın Erdoğan'ın Kürtlerin ilerleyişini durdurmak için Türk askerlerini Suriye'ye göndermek istediğini söylüyor."

"Erdoğan milliyetçi oyların peşinde olabilir, AK Parti hükümeti kurmayı başaramazsa yeni bir seçim yapılmasını umabilir. Türkiye'yi IŞİD karşıtı mücadeleden uzak tutma politikasının gerisinde hem Kürt milliyetçiliğinden hazzetmemesi, hem de cihatçı terörden korkması olabilir. Ancak eğer strateji buysa, Suruç'taki bombalı saldırının gösterdiği gibi, işe yaramıyor."

İlgili haberler