Davutoğlu: HDP karar vermeli. Silah mı demokrasi mi?

Telif hakkı n

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin IŞİD ve PKK'yı hedef alan operasyonları için "Birinci amacımız demokrasidir" dedi, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) barış çağrısı yapmasını 'samimiyetsiz' bulduğunu söyledi.

HDP ise, operasyonların ve gözaltıların durdurulması çağrısı yaparken, 'müzakerelerle çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını' vurguladı.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan savaş uçakları Cuma gecesi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) PKK kamplarını vurmuştu.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, operasyonlarda hem PKK, hem de Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Gece boyu devam eden ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’deki DAEŞ (IŞİD) terör örgütü ile Kuzey Irak’taki PKK terör örgütü hedeflerine dönük icra edilen harekât Türk Silahlı Kuvvetleri’nin milli imkân ve kabiliyetleri ile gerçekleştirilmiştir."

"İcra edilen hava harekâtında Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil’deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulmuştur."

"Ayrıca, icra edilen hava harekâtı ile eşzamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütüne ait hedefler ve Irak’ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler ateş altına alınmıştır."

Davutoğlu: Noktasal operasyon değil, süreç

Cumartesi günü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu "Suruç katliamı Türkiye ve Türk demokrasisine yönelikti. Bunun faili DEAŞ’tı (IŞİD). Bunu bahane ederek kaos çıkarmaya çalışan PKK’ydı. 7 Haziran'dan bu yana 121 silahlı saldırı, 15 adam kaçırma gibi 281 terör eylemi yapılmıştır. Bu noktasal bir operasyon değildir, bir süreçtir. Türkiye'yi tehdit sürdüğü sürece de devam edecektir" dedi.

Başbakan çözüm süreciyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de şöyle konuştu:

"Mayıs 2013’te ülkemizi terk etmesi gereken unsurlar bırakın ülkeyi terk etmeyi daha da silahlandılar. HDP yetkilileri sık sık barıştan, çatışmasızlıktan bahsediyor. Son derece samimiyetsiz bunlar. Artık karar vermelerinin vaktidir. Silah mı demokrasi mi? Meşru bir siyasi bir partiyse o şekilde davranmalıdır."

Davutoğlu, 22 kentte süren operasyonlarda 'terör örgütleriyle bağlantılı ya da potansiyel tehdit' olarak görülen 590 kişinin gözaltına alındığını belirterek, 'Kamu düzeni söz konusu olduğunda Türkiye, demokratik bir devlet olduğu gibi demokratik hukuk devletidir ve hukuk dışına çıkan her eylem mutlaka cezalandırılacaktır' dedi.

Başbakan, ayrıca hem Suriye'de IŞİD hem de Kuzey Irak'ta PKK'ya dönük operasyonlar konusunda Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yle görüştüğünü belirterek, 'Sayın Barzani, Türkiye'nin gerek DAEŞ ile gerek PKK'ya yönelik operasyonlarının haklı temellere dayandığını ve bu çerçevede Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını bir kez daha ifade ettiler'' diye konuştu.

Telif hakkı AP

HDP: Müzakereyle çözülemeyecek sorunumuz yok

HDP ise, şiddet ortamını hazırlamakla suçladığı Erdoğan'ın kendisine eski gücünü verecek yeniden bir seçimin kurgusunu yaptığını öne sürdü ve ''Koalisyon kurulmasını imkansızlaştırarak, seçim yenileninceye kadar tek başına iktidarda kalma planı da ülkeyi felakete sürükleme planıdır'' dedi.

HDP açıklamasında, Erdoğan ve AKP iktidarının 'Kürt halkına karşı mücadeleyi IŞİD'le mücadelenin içine sokmasının kabul edilemeyeceği' vurgulanırken, şu ifadelere yer verildi:

''Askeri saldırılar ve bombalamalar, siyasal gözaltı operasyonları ve baskılar bir an önce durdurulmalıdır. Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur.''

'Bombardıman sabaha kadar sürdü'

Fırat Haber Ajansı'na göre, hava saldırıları sabah saatlerine kadar sürdü. Hava hareketliliğinin durduğu saatlerde de sınır üzerindeki üslerden bölgeye yönelik havan ve obüs saldırıları gerçekleştirildi.

Kandil'in Enze köyünde sivillerden yaralananlar olduğunu aktaran ajans, bazı bölgelerde orman yangınları çıktığını, saldırıların ardından Türk ordusuna ait insansız hava araçlarının yoğun keşif uçuşları gerçekleştirdiğini belirtti.

Okmeydanı'nda polise saldırı: 2 yaralı

Okmeydanı'nda akşam saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıda iki polisin yaralandığı bildiriliyor. Bölgeye çok sayıda güvenlik görevlisi sevkedildi.