PKK ve IŞİD'e hava operasyonu

Telif hakkı AP

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan savaş uçaklarının Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) PKK kamplarını vurduğu bildirildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Cuma akşamki operasyonlarda hem PKK, hem de Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) hedef alındığı belirtildi.

PKK'ya yakın internet siteleri ve Erbil yönetimine yakın Rudaw haber ajansı, IKBY'de PKK alanların bombalandığını bildirdi.

AFP'ye konuşan PKK sözcülerinden Bahtiyar Doğan akşam saatlerinde sınır yakınlarındaki mevzilerinin bombalandığını söyledi.

Başbakanlığın açıklamasında şöyle denildi:

"Gece boyu devam eden ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’deki DAEŞ (IŞİD) terör örgütü ile Kuzey Irak’taki PKK terör örgütü hedeflerine dönük icra edilen harekât Türk Silahlı Kuvvetleri’nin milli imkân ve kabiliyetleri ile gerçekleştirilmiştir."

"İcra edilen hava harekâtında Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil’deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulmuştur."

"Ayrıca, icra edilen hava harekâtı ile eşzamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütüne ait hedefler ve Irak’ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler ateş altına alınmıştır."

Türk jetleri Cuma sabahı IŞİD mevzilerine yönelik hava operasyonu düzenlemişti.

'Bombardıman sabaha kadar sürdü'

Fırat Haber Ajansı'na göre, hava saldırıları sabah saatlerine kadar sürdü. Hava hareketliliğinin durduğu saatlerde de sınır üzerindeki üslerden bölgeye yönelik havan ve obüs saldırıları gerçekleştirildi.

Kandil'in Enze köyünde sivillerden yaralananlar olduğunu aktaran ajans, bazı bölgelerde orman yangınları çıktığını, saldırıların ardından Türk ordusuna ait insansız hava araçlarının yoğun keşif uçuşları gerçekleştirdiğini belirtti.