Gazi mahallesinde cenaze için gergin bekleyiş

Telif hakkı n
Image caption Güney Özarslan'ın cenazesinin tutulduğu cemevinin önüne barikat kuruldu

İstanbul Bağcılar’da Cuma günü düzenlenen operasyon sırasında öldürülen Günay Özarslan’ın cenazesinin bugün defnedilmesi bekleniyor.

HDP İstanbul milletvekili Ali Kenanoğlu, cenazenin saat 16’da kaldırılması konusunda İstanbul Valiliği’yle anlaşmaya varıldığını belirtti.

BBC Türkçe’ye konuşan Ali Kenanoğlu, "Valilik’ten şu anda çıktık. Karşılıklı hassasiyetler gösterilecek. Polis müdahale etmeyecek. Aile de gerekli hassasiyetleri gösterecek. Cenazeyi 16’da kaldıracağız" diye konuştu.

Kenanoğlu, İstanbul Valiliği’yle yapılan görüşmede, Alevi kurumları başkanlarının yanı sıra HDP milletvekili Turgut Öker ile CHP milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Hilmi Yarayıcı’nın da bulunduğunu ifade etti.

Günay Özarslan’ın cenazesinin kaldırılması için Gazi Mahallesi’nde toplanan kalabalığa polis müdahale etmiş, çıkan olaylarda bir polis memuru hayatını kaybetmişti.

Telif hakkı n
Image caption Polis memuru Muhammet Fatih Sivri için cenaze töreni düzenlendi.

Polis memuru Muhammet Fatih Sivri için bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tören düzenlendi.

Törende konuşan İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok "Bu milletin haysiyet ve onuru için şehitler vereceğiz, bu bayrağı gönderden indirmeyeceğiz. Çok arzu ederdim dün akşam Muhammet’in yerine şehit olmayı. Onun kanını yerde bırakmayacağız." dedi.

Polis memuru Muhammet Fatih Sivri’nin göğsüne üç kurşun isabet etmiş, kaldırıldığı Taksim İlkyardım Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmamıştı.

Polis memuru Sivri’nin öldürülmesinden önceki saatlerde Gazi Mahallesi’nde Günay Özarslan’ın cenazesinin tutulduğu cemevinin ablukaya alındığı belirtiliyordu.

Cenazeyi defnetmek isteyen kalabalık ile polis arasında sert çatışmalar yaşanmıştı.

Gazi Mahallesi’nde bu sabah da müdahaleler olduğu, ancak şu saatlerde durumun sakin göründüğü kaydediliyor.

İlgili haberler