Bavul içinde İspanya'ya sokulmak istenen göçmen öldü

Telif hakkı Reuters
Image caption Bir kaç ay önce bir erkek çocuğu bavul içinde İspanya'ya sokulmak istenirken bulunmuştu

İspanya yetkilileri kardeşi tarafından otomobilin bagajındaki bir bavul içinde ülkeye sokulmaya çalışılan bir kişinin havasızlıktan öldüğünü açıkladılar.

27 yaşındaki göçmenin bulunduğu araba, Kuzey Afrika'da İspanya toprağı Melila'dan hareket eden bir feribotla İspanya'nın Almeria kentine geçmiş.

Göçmeni bavulda İspanya'ya sokmak isterken ölümüne sebep olan Fransız pasaportlu kardeşi "kazara ölüme sebebiyet vermek" ile suçlanıyor.

Dün dört göçmen de İspanya'ya ait bir başka bölgeye yüzerek geçmek isterken boğularak öldü.

Afrika'nın iç kesimlerinden geldikleri anlaşılan dört göçmenin, denizden Fas'a komşu İspanya toprağı Ceuta'ya geçmeye çalıştıkları anlaşılıyor.

Fas içişleri bakanlığından yapılan açıklamada, bu olayda üç göçmenin kurtarıldığı da kaydedildi.

Mayıs ayında da Fildişi Sahili'nden 8 yaşında bir erkek çocuk yine Ceuta'ya geçirilmek isterken sınırdaki aramalarda bir bavulun içinde bulunmuştu.

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Melila ve Ceuta'ya her yıl binlerce göçmen giriyor

Oturma izni verilen çocuk, İspanya'da yaşayan annesine teslim edilmişti.

İnsan hakları izleme örgütü Human Rights Watch 2013 yılında Afrika'nın kuzeyindeki İspanyol bölgeleri Ceuta ve Melila'ya en az 4 bin 300 kişinin girdiğini, oysa bir yıl önce bu rakamın 2 bin 804 olduğunu bildiriyor.

Geçen yılın Şubat ayında yüzlerce göçmen Melila'yı Fas'tan ayıran barikatlara hücum etmiş ve 100 kadarı bölgeye girmeyi başarmıştı.

İlgili haberler