Savcı Kiraz'ın fotoğraflarını yayınlayan gazetecilere hapis istemi

Telif hakkı epa

İstanbul Çağlayan'daki Adalet Sarayı'nda öldürülen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kiraz'ın odasındaki fotoğrafların yayınlanmasıyla ilgili olarak hazırlanan iddianamede, 18 gazetecinin yedişer buçuk yıla kadar hapsi istendi.

Aralarında Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın da olduğu gazeteciler, "terör örgütü propogandası yapmak"la suçlanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, aralarında Şok, Millet, Posta, Yurt, Bugün, Özgür Gündem, Aydınlık ve Birgün'ün de bulunduğu 9 gazeteden 18 gazetecinin adı geçiyor.

İddianamede "...haklarında soruşturma açılan gazetelerin de terör örgütünün belirtilen amaçlarına hizmet edecek şekilde bu fotoğrafları yayımladıkları, bu gerekçeler doğrultusunda şüphelilerin DHKP/C terör örgütünün basın yoluyla propagandasını yapmış oldukları anlaşıldığından 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesi uyarınca cezalandırılmalarına karar verilmesi mütalaa olunur." denildi.

Telif hakkı BBC World Service

Can Dündar habere yazdığı "DHKP-C'nin rehin alma fotoğrafını basmak 7,5 yıl hapis, IŞİD'in rehinelerini basmak serbest" tweet'iyle tepki gösterdi.

İddianame kabul edilirse şüpheliler, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacaklar.

Savcı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart'ta DHKC'li (Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi) kişilerce rehin alınmış, polis operasyonu sırasında savcı ve iki DHKC'li hayatını kaybetmişti.

Savcı Kiraz, Gezi eylemleri sırasında kafasına aldığı gaz kapsülü darbesiyle ağır yaralanıp 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın dosyasına bakıyordu.

Daha önce de Basın İlan Kurumu (BİK), rehin alma eylemine ait fotoğrafları yayınladığı gerekçesiyle 39 gazete hakkında 1 ile 12 gün arasında ilan kesme cezası vermişti.

İlgili haberler