Demirtaş: Urfa'da polise saldırı kirli provokasyon kokuyor

Telif hakkı APF

Financial Times bugün yayınladığı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş röportajındaki "PKK'nın misilleme taktikleri kirli" ifadesi için düzeltme yaptı ve ifadeyi "Urfa'da polislere saldırı kirli bir provokasyon kokuyor" şeklinde değiştirdi.

Röportajın ilk halinde "Demirtaş [...] Doğubayazıt'taki intihar saldırısı da dahil olmak üzere PKK'nın misilleme taktiklerini 'kirli' diye tanımlıyor" ifadesi yer alıyordu.

Gazetenin internet sitesinde ise bu ifade "Demirtaş PKK'nın üstlendiği saldırıları kınıyor. Aynı zamanda ise geçen ay Urfa'da iki polisin öldürülmesi için 'kirli bir provokasyon kokuyor' diyor" şeklinde değiştirildi.

Demirtaş'la söyleşiye "Siyasi baskı büyürken Kürt parti lideri meydan okuyor" başlığını atan gazetenin röportajının devamında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta "Terörle bağlantılı" parlamenterlerin tutuklanması çağrısında bulunduğu hatırlatılıyor.

Yazıda Demirtaş ve HDP milletvekillerinin itiraz etmek yerine ertesi gün dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe verdiğini hatırlatıyor.

Gazetenin Ankara Muhabiri Alev Scott'un imzasını taşıyan röportajda Demirtaş da "Korkmadığımızı göstermek istiyoruz. Hiçbir zaman şiddet, terör ya da ırkçılığa destek vermedim. Konuşmalarımın hiçbirinde böyle bir şey bulamazlar. Baskı ve şantaja boyun eğmeyeceğiz" diyor.

Financial Times "Demirtaş'ın son dönemde Türk siyasetine 10 yıldan uzun süredir iktidar partisi AKP'yle hâkim olan Erdoğan'ı hayalkırıklığına uğratmayı alışkanlık haline getirdiğini söylüyor ve HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde aldığı yüzde 13 oyun AKP'yi Erdoğan'ın iktidarını daha da pekiştirebilecek anayasa değişiklikleri için gereken çoğunluktan mahrum bıraktığını" söylüyor.

Demirtaş: AKP çözüm için tek bir öneri sunmadı

Türkiye'de Suruç'taki saldırılardan sonra yaşananları özetleyen gazete Demirtaş'ın "Katliam Erdoğan'a bir fırsat verdi" sözlerine yer veriyor ve Demirtaş'ın da "bazı Batılı diplomatlar gibi Erdoğan'ın Kasım'daki olası genel seçim öncesi çatışmaları kendi çıkarına kullandığına" inandığını söylüyor.

Demirtaş "Hükümet HDP'ye siyasi bedel ödetmeye çalışıyor. Bize saldırıyorlar ve erken seçim çağrı yaparak tek başına iktidar olmak için oylarımızı ve prestijimizi yok etmek istiyorlar." diyor.

HDP Eş Genel Başkanı'nın Erdoğan'ı çözüm sürecine tamamen angaje olmamakla suçladığını da yazan gazete Demirtaş'ın "AKP şu ana kadar Kürt sorununu çözmek için tek bir çözüm önerisi, proje ya da program getirmedi. Görüşmeler AKP'nin kendi önerilerini sunma aşamasına gelince müzakere masasını terk ettiler" sözlerine de yer veriyor.

Demirtaş ayrıca "İnsanlar moral ve güç almak için bize bakıyor. Hükümet bizi korkutmayı başarırsa tüm bir toplum sindirilecek" de diyor. Gazete şöyle devam ediyor;

"Ancak düşmanlıklar derinleşir, her gün yeni saldırılar ve karşı saldırılar olurken HDP'nin yıpranmaktan kaçınması daha da zorlaşacak.

HDP milletvekilleri 2012'den bu yana hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'a mesaj götürüp getirdiler ve bu da partinin PKK'nın siyasi sözcüsü olduğu suçlamalarını beraberinde getirdi.

Demirtaş '"PKK'ya Türkiye'ye karşı savaşı durdurmasını çağrısı yaptık. Bu çağrıyı her gün tekrarlıyorum. İki taraf da ellerini tetikten çekmeli ve silahlar susmalı" diyor. Röportaj şöyle sona eriyor;

"Ancak Demirtaş'ın barış sürecinin çökmesi nedeniyle kimi suçladığı açık. Demirtaş 'Erdoğan büyük bir korku ve paranoyayla yaşıyor ve ülke bunun bedelini savaşla ödüyor. Biz barışa bağlıyız' diyor.

HDP: Demirtaş'ın Financial Times'taki sözleri hatalı aktarıldı

Bu arada röportajın yayınlanması ardından HDP Genel Merkezi'nden röportajdaki ifadelerle ilgili bir düzeltme talebi açıklaması yapıldı.

HDP Genel Merkezi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Eş Genel Başkanımız Selahattin #Demirtaş'ın Financial Times röportajındaki ifadeleri şu şekildedir: 'Ceylanpınar'da da uyuyan, yatağında gece uyuyan 2 polis katledildi, o da çok provokasyon kokan kirli bir eylemdi ve onu da büyük ihtimalle PKK'ye yakın kişilere yaptırdılar. ve bir anda PKK'ye karşı büyük bir saldırı dalgası başladı.' Ayrıca röportajda geçen Doğubeyazıt olayı, röportajdan 3 gün sonra oluştur."

""Eş Genel Başkanımız Selahattin #Demirtaş'ın sözlerini hatalı aktaran gazeteciden düzeltme talep edilmiştir."