Davutoğlu: Suriye'de güvenli bölge gerek

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Başbakan Ahmet Davutoğlu BBC'ye verdiği mülakatta Türkiye'nin IŞİD ve Suriye Ordusu güçlerinden kaçan sivilleri korumak için güvenli bölge fikrini yeniden gündeme getireceğini söyledi.

Davutoğlu Suriye'deki çatışmalardan kaçan insanlar için bir "güvenli bölge" oluşturulması için ABD'yle birlikte çalışacağını vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, Suriye'ye Türk askerinin gönderilmesi konusunda da "Tabii ki, eğer Türkiye'nin çıkarlarına, ülkemize yönelik bir tehdit olursa. Türkiye’ye kim saldırırsa, kuşkusuz ona karşı, Türkiye’ye saldıranları cezalandırmak için her türlü güce başvuracağız, bazen hava kuvvetlerine, bazen diğer kuvvetlere..." diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı döneminde 'defalarca uçuşa yasak bölge çağrısında bulunduğunu' söyleyen Davutoğlu, "Pozisyonumuz hala budur" dedi.

Davutoğlu BBC Muhabiri Jeremy Bowen'la yaptığı geniş mülakatta Suriye'de dört yıldır süren çatışmaların sona ermesi için uluslararası topluma daha çok şey yapma çağrısında bulundu.

"IŞİD'e yardım etmedik, Nusra'yı desteklemedik"

Davutoğlu Ankara'nın IŞİD ve diğer aşırılık yanlısı gruplara yardım ettiği suçlamalarını reddetti.

Başbakan, "El Kaide'yle bağlantısı olan Nusra Cephesi'ne hiç destek verdiniz mi?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

Telif hakkı v

"Hayır. Asla. Biz sadece Esed'ın mezaliminden, kimyasal silahlarından, misket bombalarından kaçanlara destek verdik. Bu çok haksız bir değerlendirme, Türkiye'ye yönelik haksız bir suçlama ve hiçbir dayanağı yok. (...) Biz DAEŞ'e karşıyız, Suriye'nin, Irak'ın içindeki bütün terörist gruplara karşıyız. Bunlar herkesten çok Türkiye için bir tehdit oluşturuyor."

Başbakan Davutoğlu BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesini de (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya) Suriye'deki çatışmaları durdurmak için "güçlü bir karar" alamamakla suçladı.

Davutoğlu Türkiye'nin çok sayıda mültecinin Avrupa'ya geçişini önlemek için Türkiye'nin yeterli önlem alıp almadığı sorusuna ise bunun Suriye'de dört yıldır devam eden çatışmaları durdurarak mülteci akınını yavaşlatması gereken uluslararası toplumun sorumluluğu olduğunu vurguladı.

Başbakan Davutoğlu Türk kara birliklerinin Suriye'de kullanılması ihtimalini dışlamazken, bunun yerine Suriyeli ılımlı muhalifleri güçlendirmeyi tercih ettiğini söyledi.

"Türkiye'den geçişleri engelliyoruz"

Davutoğlu, "Suriye'deki ılımlı güçler yeterince kuvvetli olursa, Türkiye dahil diğer ülkelerin kara askeri gönderme gereği olmaz" diye konuştu.

Suriye'ye savaşmaya giden cihatçıların Türkiye üzerinden geçişini engellemenin 'mümkün olduğunu' belirten Davutoğlu, "Şu anda çok etkin bir şekilde bunu yapıyoruz" dedi ve "Geçmişte Türkiye'ye gelmek isteyen şüpheliler konusunda diğer ülkeler bizimle yeterli istihbarat paylaşımında bulunmuyordu. Ülkeler arasında istihbarat paylaşımına ihtiyaç var" diye ekledi.

Davutoğlu Suruç saldırısından sonraki gelişmeler ve PKK'yla çatışmalar konusunda "Türkiye'nin Kürtlerle savaşta olduğu" söylemini reddetti ve Türkiye'nin PKK'ya misillemede bulunduğunu belirtti.

"Kürtlerle değil, PKK'yla savaşıyoruz"

Davutoğlu, "El Kaide İngiltere'ye saldırsa, İngiltere ve El Kaide arasında bir savaş olduğunu söylemezsiniz. Bu bir terör saldırısıdır. Hiçbir hükümet, hiçbir demokratik Avrupa ya da Amerika ülkesi halka meşru bir hükümete isyan çağrısında bulunan bir örgütü hoş göremez" dedi.

'PKK'nın IŞİD'e karşı savaşıyormuş gibi gösterip meşruiyet kazanmaya çalıştığını' söyleyen Davutoğlu, "Hiçbir terör örgütü başka bir terör örgütüyle savaşıyor diye meşruiyet kazanamaz" diye konuştu.

Davutoğlu PKK'ya yönelik hava saldırılarının da grup teslim olana dek süreceğini kaydetti ve çözüm sürecini de "PKK liderlerinin bitirdiğini" söyledi.

'PYD'den kaçtılar'

Suriye'deki Kürtlerle herhangi bir sorunları olmadığını belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Ama PKK kontrolünde olan çok sayıda Suriyeli Kürt var. Kobani ya da Haseke'den gelen ilk mülteciler, 2013'te DAEŞ'ten ya da rejimden kaçtıkları için değil PYD'den kaçtıkları için Türkiye'ye gelmişlerdi. Onlara yönelik bir operasyon vardı. Barzani'yi destekleyen Kürtler bu grup tarafından Suriye topraklarından ihraç edildiler. Ama bizim yine de, Türkiye'ye saldırmayan, Türkiye'ye ya da Türkiye içinde ya da dışındaki sivillere karşı terörist bir saldırıda bulunmayan kimseyle bir sorunumuz yok. Bizim temel kriterimiz budur. Eğer PKK Türkiye'ye saldırmasaydı, halkı isyana çağırmasaydı, bugün böyle bir sorun yaşıyor olmayacaktık."

Başbakan Davutoğlu Türkiye'nin Suudi Arabistan ve Katar'la birlikte Suriye'deki cihatçı unsurlara destek verdiği iddialarına ilişkin de, "Hayır. Asla. Asla. Asla. Esad'ın katliamlarından kaçanlara, kimyasal silahlardan, varil bombalarından kaçanlara destek verdik sadece. Türkiye'ye karşı hiçbir temeli olmayan, adaletsiz bir suçlama bu. Bu konuda kimin kanıtı varsa masaya koysun" şeklinde konuştu.