Times'a konuşan uzman: Türkiye'de durum kontrolden çıkıyor

Telif hakkı AFP

Times gazetesi Sultanbeyli ve Silopi'de aralarında beş polis memuru ve bir askerin de bulunduğu sekiz kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili haberinde "Uzmanlar şimdi Türkiye'nin daha geniş çaplı bir savaşla karşı karşıya olduğunu düşünüyor." dedi.

Haberde özetle şöyle denildi:

"Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü'nden Michael Stephens, 'İç savaş demek istemiyorum ama durum kontrolden çıkıyor. Türkiye için kaygı verici bir dönem ve nasıl başaracakları belli değil' diyor."

'Riskli strateji'

Gazetenin haberi şu ifadelerle devam ediyor:

"Sınırları içindeki istikrarsızlık, Türkiye'nin ABD'yle birlikte Suriye'de IŞİD'e karşı operasyonlara hazırlandığı bir döneme denk geldi. Altı tane F-16 jeti, Ankara hükümetinin IŞİD'i Suriye'nin kuzeyindeki 'güvenli bölgeden' uzaklaştırma amacıyla vardığı anlaşmanın parçası olarak, Pazar akşamı İncirlik hava üssüne indi."

İstanbul'da ABD Konsolosluğu ve Şırnak'ta güvenlik güçlerine yönelik saldırıları aktaran Times gazetesi, "Türk devleti ve PKK arasında üç yıl süren kırılgan ateşkes döneminin Suruç saldırısıyla" sona erdiğini belirtip PKK'nın Türkiye'yi 'IŞİD'le danışıklı dövüş içinde olmakla suçladığını' yazıyor.

Gazete, genel seçimlerde HDP'nin yüzde 13 oy oranınan ulaştığını, AKP'nin de mutlak çoğunluğu elde edemediğini hatırlatıyor ve AKP'nin sonbaharda yeniden seçim çağrısı yapabileceğine dikkat çekiyor.

Haberde şöyle devam ediyor: "Son üç haftadaki saldırılar ülkeyi kutuplaştırdı. Haziran seçimlerinde AKP'ye oy veren birçok Kürt, partiye inancını kaybetti. Bununla birlikte Erdoğan'ın PKK'ya yönelik sert tavrı Türk milliyetleri nezdinde desteğini artırabilir."

Gazetede, Güvenlik ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü'nden Türkiye uzmanı Gareth Jenkins'in de Türkiye'deki duruma ilişkin şu yorumuna yer verilmiş:

"İki amaç var. Birincisi HDP'yi şiddet yanlısı gruplarla ilişkilendirerek itibarsızlaştırmak ve yeni seçimlerde milliyetçi oyları geri kazanmak. Bu riskli bir strateji. Kısa vadede AKP çoğunluğu yeniden elde edebilir. Ama bu Türk toplumunun dokusuna zarar veriyor."