Beyaz Saray'da aşk skandalı: Asırlık sırrı DNA testi çözdü

Telif hakkı AP
Image caption Nan Britton ve kızı Elizabeth Ann Blaesing.

Eski Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından Warren Harding'in, ölümünden 92 yıl sonra gayri-meşru bir çocuğu olduğu ortaya çıktı.

Yeni genetik testler, ABD'nin 29'uncu Başkanı Harding'in, sevgilisi Nan Britton'dan bir kızı olduğunu ortaya koydu.

Elizabeth Ann Blaesing, Harding başkan seçilmeden bir-buçuk yıl önce doğmuştu.

Şimdi hayatta olmayan Britton, kızı Elizabeth Ann Blaesing'in babasının Harding olduğunu söylemiş ancak ailesi ve birçok kişi tarafından yalancılıkla suçlanmıştı. Aile üyeleri, Harding'in geçirdiği kabakulak nedeniyle kısır olduğunu öne sürmüştü.

Warren Harding'in yeğeninin oğlu olan Dr. Peter Harding DNA testlerinin yapılabilmesi için büyük çaba harcadı.

Telif hakkı n
Image caption Harding, başkanlığı sırasında, 57 yaşında kalp krizi geçirdi.

Harding BBC'ye açıklamasında, sonunda Blaesing'in babasının kim olduğuyla ilgili gerçeğin ortaya çıkmasından çok mutlu olduklarını söyledi.

'DNA, tarihi yeniden yazdı'

Peter Harding, "Bu, bildim bileli aile içinde muammaydı. Çözmenin de yolu yoktu. 1920'lerde sadece size benzeyip benzemediğine bakarak karar verebiliyordunuz" dedi.

Telif hakkı n
Image caption Warren Harding, karısı Florence Kling De Wolfe ve babası George Tryon Harding ile.

Testi yapan Ancestry.com şirketinin yöneticilerinden Stephen Baloglu, BBC'ye açıklamasında kurdukları bağlantının kesin olduğunu belirterek "DNA'nın, bir kişinin ailesinin izini sürme ve bu örnekte olduğu gibi tarihi yeniden yazma gücünü görmek muhteşem bir şey" dedi.

Elizabeth Ann Blaesing 2005'te ölmüştü.

Telif hakkı n
Image caption Harding, Albert Einstein ile.

Annesi Nan Britton 1927'de Harding'in kızının babası olduğunu kanıtlamak için "The President's Daughter" (Başkan'ın Kızı) adlı bir kitap yazmıştı. Britton, kitapta Warding'le Beyaz Saray'da cinsel ilişkiye girdiğini öne sürmüştü.<

Başkan seçildikten üç yıl sonra 1923'te 57 yaşında kalp krizinden ölen Harding, kızına hiçbir şey bırakmamıştı. Harding bu dahil bir dizi skandal nedeniyle ABD tarihinin popülaritesi en düşük başkanlarından biri olarak biliniyor.